TRAD, vagyis TASER Remote Area Denial. Az amerikai TASER cég által kifejlesztett behatolásgátló rendszer forradalmian új koncepciót alkalmaz a nemkívánatos látogatók távoltartására. A biztonsági berendezéseket gyártó cég, amelyet még 1993-ban alapítottak, filozófiájában az emberi életet tekinti a legfőbb értéknek. Gyártmányaival olyan eszközöket kíván a rendfenntartással foglalkozó szakemberek kezébe adni, amelyek megfelelő alternatívát jelentenek a halált okozó lőfegyverek helyett. Eszközeikben a legmodernebb csúcstechnológiát alkalmazzák, melynek segítségével az őrzött területre behatolni szándékozó személyt képesek eltéríteni eredeti szándékától.
A cég által kifejlesztett berendezés neuromuszkuláris, azaz az emberi szervezet idegi és izomszöveti részeire ható elektromos impulzust bocsát ki magából, amely rövid időre blokkolja a motoros mozgást irányító idegeket. A hagyományos lőfegyverekkel szemben a TASER cég eszközei nem okoznak maradandó károsodást: egy átlagos testtömegü felnőtt körülbelül negyedóra elteltével nyeri vissza mozgásképességét.
A most piacra dobott TRAD egy összetett rendszer, melynek alapja a szabadalmaztatott Shaped Pulse technológia. Lényege, hogy sürített nitrogénnel 48 m/s-os sebességgel két apró szondát lőnek ki, melyek hajszálvékony vezetéken csatlakoznak az eszközhöz. A szondák testfelülettel való érintkezésekor először egy nagy energiájú impulzus, nevezzük ezt „ívnek”, küzdi le a ruházat és a bőr okozta ellenállást, majd amikor az „ív” már létrejött, következik az újabb impulzus, mely az idegeket bénítja. A két impulzus időben olyan közel van egymáshoz, hogy a legtöbb mérőmüszer, illetve az egyszerü szemlélő az egész jelenséget egyetlen mozzanatként éli meg. A szondák hatótávolsága 10 és fél méter. Az eszköz főbb technikai jellemzői a következők: teljesítménye 26 watt; impulzusonként 0,5 joule energiakibocsátás 3,5 mA átlagos áramerősség mellett.
A TRAD több ilyen szonda kilövésére alkalmas, melyek mindegyike külön-külön is célra irányítható. Az eszköz igazi lehetőségeit hálózatba kötve lehet kihasználni. Magát az eszközt felszerelték mozgásérzékelővel, mely a vezérlőhelyiségben azonnal jelzi az operátor számára, ha valaki közeledik a védett terület felé. Lehetőség van a közeledő kamerával való megfigyelésére, és egy hangszórón keresztül fel is lehet szólítani a behatolót, hogy hagyja el a helyszínt. Amennyiben a felszólításnak nem tesz eleget, az operátor a kamerán keresztül célba veheti, és szükség esetén a szondák kilövésével megállíthatja a behatolót. A készenléti csoport helyszínre érkeztéig a behatoló a kamerán keresztül továbbra is szemmel tartható. A készenléti csoport feladata már csak a behatoló őrizetbe vétele, aki nagy valószínüséggel nem fog tudni ellenállást kifejteni.
Az eszköz hálózatban telepítve alkalmas a kiemelt fontossággal bíró létesítmények, mint például vezetési központok, fegyver- és lőszerraktárak, repülőgép- és rakétahangárok, de akár követségi épületek, repterek, kőolajvezetékek őrzésére-védelmére. A távfelügyelet és a készenléti csoportok együttes alkalmazása korszerü őrzést-védelmet biztosít a legnagyobb érték, az emberi élet megóvása mellett.
Kézi változat...