Új távlatokat nyit a hadászati, hadműveleti és harcászati tervezésben egy most bemutatott, különleges, háromdimenziós domborzatmodellezési technológia. A Londonban 2007. szeptember 11-től 14-ig nyitva tartó Védelmi Rendszerek és Felszerelések Nemzetközi Kiállításának (DSEi – Defence Systems & Equipment International Exhibition) talán egyik leglátványosabb szereplője volt az a kaliforniai székhelyű Solid Terrain Modeling Inc. (STM), amely most első ízben mutatkozik be a védelmi szektor e rangos seregszemléjén. Egy egészen különleges, új technológiával készült dombortérképet állítottak ki. Érdekessége, hogy minden eddiginél pontosabb és élethűbb látványt nyújt a szemlélőnek. Műholdak által készített nagy felbontású digitális fényképek és szintén e műholdak által mért magassági adatok halmazából készítik el a háromdimenziós domborzatmodelleket.
Az Egyesült Államokban alapított és ott már sikeres cég, amelynek termékeit a védelmi szféra, a kormányzat, a közszolgálatokat ellátó szervezetek, az oktatási intézmények, valamint a különböző földrajzi társaságok széles körben alkalmazzák, most Nagy-Britanniába, az Európai Unióba és más kulcsfontosságú térségek piacára kíván betörni. A cég által alkalmazott technológia lehetővé teszi, hogy a lehető legfrissebb, szinte valós idejü képet mutassa a meghatározott területről. Ez óriási segítséget nyújt a katonáknak a hadászati, a hadmüveleti és a harcászati szintü tervezéshez. Megkönnyíti az érthetőséget eligazítások alkalmával, segítséget jelent az oktatásban, a kiképzésben, szimulációk során. A vizuális információk a terepről sokkal könnyebben rögzülnek, ami főként erdős-hegyes, sivatagos terep, folyódelta vagy városi környezet esetében nyújt szembetünő változást az ismeretek elsajátításának hatékonyságában.
Csúcsminőségü, számítógépes technológiával marják ki a mintát
Az STM cég ráadásul fotóminőségü színes nyomásával még élethübbé teszi modelljeit.
A dombortérképek alapanyaga egy nagy sürüségü poliuretán habból készült tábla, melyből a gyártás során számítógéppel vezérelt marógép segítségével távolítják el a fölös anyagot. A marógép programozásához a digitális adatbázis szolgál alapul. Miután a táblából a felesleges anyagot kimaratták, egy hagyományos felépítésü nyomtatógép speciális tintasugaras nyomtatófeje „repül” el a dombormodell felett, és hagyja rajta vibráló, élénk színeit. A gyártási folyamat végén egy, a terepmegértést minden más térképészeti eljárásnál jobban segítő, látványában valósághü modellt kapunk.
Az STM cég igazgatója, Lawrence Faulkner a következőket nyilatkozta: „A térbeli terepmodellek nem helyettesítik a többi – a geofizikai tanulmányokhoz és a tervezéshez szükséges – hagyományos térképészeti terméket, például papíralapú térképeket, komputerszimulációkat, úgynevezett átrepüléseket, hőtérképeket és hasonlókat, amelyekre továbbra is szükség van. De amit mi tudunk adni, az egy olyan átfogó kép, amely a lehető legközelebb áll a valósághoz, és amelyet egyetlen más termék sem képes nyújtani.”
Ez a dombortérkép tényleg más, mint a többi
A cég kiállított a bemutatón néhány igazán impozáns darabot gyártmányai közül. Az egyik Brit Columbiát ábrázolja 22,5 méter x 12 méteres nagyságban. Összesen 100 kisebb táblából állították össze. 2,5 millió négyzetkilométeres területet ábrázol Oregontól a Yucatán-félszigetig. Figyelemre méltó, hogy az adatok pontossága lehetővé tette az STM számára a Föld görbületének bemutatását is.
A cég többi terméke nagyobb méretarányban, helyi építési vállalkozók, mérnökök és építészek számára készült. Egyes dombortérképeket a katasztrófavédelem hasznosít, segítségükkel különböző forgatókönyveket készítenek veszélyhelyzetekre, mint például áradásokra vagy erdőtüzekre. Számos darabot gyártottak már múzeumok és kiállítások számára is, a látogatók nagy örömére.
A méret nem akadály