2024. 12. 08.
Mária
: 413 Ft   : 391 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Újfajta amerikai domborzati térkép

Art of WAR  |  2007. 09. 16., 10:22

Új távlatokat nyit a hadászati, hadműveleti és harcászati tervezésben egy most bemutatott, különleges, háromdimenziós domborzatmodellezési technológia.  A Londonban 2007. szeptember 11-től 14-ig nyitva tartó Védelmi Rendszerek és Felszerelések  Nemzetközi Kiállításának (DSEi – Defence Systems & Equipment International Exhibition) talán egyik leglátványosabb szereplője volt az a kaliforniai székhelyű Solid Terrain Modeling Inc. (STM), amely most első ízben mutatkozik be a védelmi szektor e rangos seregszemléjén. Egy egészen különleges, új technológiával készült dombortérképet állítottak ki. Érdekessége, hogy minden eddiginél pontosabb és élethűbb látványt nyújt a szemlélőnek. Műholdak által készített nagy felbontású digitális fényképek és szintén e műholdak által mért magassági adatok halmazából készítik el a háromdimenziós domborzatmodelleket.

Az Egyesült Államokban alapított és ott már sikeres cég, amelynek termékeit a védelmi szféra, a kormányzat, a közszolgálatokat ellátó szervezetek, az oktatási intézmények, valamint a különböző földrajzi társaságok széles körben alkalmazzák, most Nagy-Britanniába, az Európai Unióba és más kulcsfontosságú térségek piacára kíván betörni.   A cég által alkalmazott technológia lehetővé teszi, hogy a lehető legfrissebb, szinte valós idejü képet mutassa a meghatározott területről. Ez óriási segítséget nyújt a katonáknak a hadászati, a hadmüveleti és a harcászati szintü tervezéshez. Megkönnyíti az érthetőséget eligazítások alkalmával, segítséget jelent az oktatásban, a kiképzésben, szimulációk során. A vizuális információk a terepről sokkal könnyebben rögzülnek, ami főként erdős-hegyes, sivatagos terep, folyódelta vagy városi környezet esetében nyújt szembetünő változást az ismeretek elsajátításának hatékonyságában.

Csúcsminőségü, számítógépes technológiával marják ki a mintát 

Az STM cég ráadásul fotóminőségü színes nyomásával még élethübbé teszi modelljeit.

A dombortérképek alapanyaga egy nagy sürüségü poliuretán habból készült tábla, melyből a gyártás során számítógéppel vezérelt marógép segítségével távolítják el a fölös anyagot. A marógép programozásához a digitális adatbázis szolgál alapul. Miután a táblából a felesleges anyagot kimaratták, egy hagyományos felépítésü nyomtatógép speciális tintasugaras nyomtatófeje „repül” el a dombormodell felett, és hagyja rajta vibráló, élénk színeit. A gyártási folyamat végén egy, a terepmegértést minden más térképészeti eljárásnál jobban segítő, látványában valósághü modellt kapunk.

Az STM cég igazgatója, Lawrence Faulkner a következőket nyilatkozta: „A térbeli terepmodellek nem helyettesítik a többi – a geofizikai tanulmányokhoz és a tervezéshez szükséges – hagyományos térképészeti terméket, például papíralapú térképeket, komputerszimulációkat, úgynevezett átrepüléseket, hőtérképeket és hasonlókat, amelyekre továbbra is szükség van. De amit mi tudunk adni, az egy olyan átfogó kép, amely a lehető legközelebb áll a valósághoz, és amelyet egyetlen más termék sem képes nyújtani.”

Ez a dombortérkép tényleg más, mint a többi 

A cég kiállított a bemutatón néhány igazán impozáns darabot gyártmányai közül. Az egyik Brit Columbiát ábrázolja 22,5 méter x 12 méteres nagyságban. Összesen 100 kisebb táblából állították össze. 2,5 millió négyzetkilométeres területet ábrázol Oregontól a Yucatán-félszigetig. Figyelemre méltó, hogy az adatok pontossága lehetővé tette az STM számára a Föld görbületének bemutatását is.

A cég többi terméke nagyobb méretarányban, helyi építési vállalkozók, mérnökök és építészek számára készült. Egyes dombortérképeket a katasztrófavédelem hasznosít, segítségükkel különböző forgatókönyveket készítenek veszélyhelyzetekre, mint például áradásokra vagy erdőtüzekre. Számos darabot gyártottak már múzeumok és kiállítások számára is, a látogatók nagy örömére.

A méret nem akadály

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A horvát védelmi minisztérium hivatalos bejelentése értelmében, 2024. december 1-től már nem a MiG-21-esek védik az ország légterét, a típus búcsújával egy korszak véget ér Európában.

  NÉPSZERŰ HÍREK