Első látásra furcsán néz ki az utánfutóra szerelt négycsövű PAV–4-es légvédelmi gépágyú. A látvány azért szokatlan, mert ilyen fegyverrel eddig csak az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Zászlóaljnál rendszeresített, AM típusú aknamentesítő hadihajók első fedélzetén találkoztam. Húszmilliméteres űrméretével, percenkénti 750 lövéses tűzgyorsaságával tiszteletet parancsoló fegyver. „Kistestvére”, az egycsövű PAV–1-es gépágyú a hadihajók hátsó fedélzetének büszkesége – minden egyes AM hajón kettő található belőle. A lőtéri, „kerekes” változatból azonban csak egy, és ez most az utánfutós PAV–4-es mellett áll. Személyzete pedig a lőgyakorlat megkezdésére vár.
Aztán hirtelen felhangzik a „Tüzelj!” felhívó jel, a lőtértorony tetejére pedig felkúszik a piros zászló. „Riadó!” – adja ki az utasítást Danyikó László hadnagy, a lőgyakorlat vezetője. Az irányzók elfoglalják helyüket a fegyverek mögött, a töltő-kezelők pedig tüzkésszé teszik a gépágyúkat. A távolban megjelennek a célok. „Rövid sorozatokkal tüz!” – hangzik az újabb parancs, mire eldörrennek a fegyverek… Zajuk már-már elviselhetetlen.
– A katonáknak is nehéz megszokniuk ezt a zajt, sőt az első lövészet előtt még a fegyvertől is félnek – mondja később Szilágyi Zsolt őrnagy, a zászlóalj parancsnokának hadihajós helyettese. Pedig azt már a szakkiképzés során, illetve az éleslövészetet megelőző három napos lőelőkészítő foglalkozáson is megtanulják, hogy a hadihajókon rendszeresített gépágyúknak nincsen hátrasiklásuk. A beépített hidraulikus fék ugyanis elnyeli a felszabaduló energiát, s emiatt a fegyver nem üt vissza.
A parancsnokhelyettestől megtudom azt is, hogy az éleslövészeten csak azok az irányzó beosztású hadihajós katonák vehetnek részt, akik túlestek a lőelőkészítő foglalkozáson, s az ismeretekből sikeres vizsgát tettek. E szigorra azért van szükség, mert ha egy katonának hiányos a fegyverkezelési ismerete, éleslövészet során könnyen baleset érheti. Időközben az irányzók leküzdötték a célokat. Ürítés, fegyverellenőrzés és már jön is a következő páros. A háromnapos gyakorlat során mindenki legalább öt alkalommal lőhet, ez elegendő a gépágyú müködésének elsajátításához, illetve a lőkészség szinten tartásához is.
Egyébként a zászlóalj irányzói állománya részére évente kétszer, tavasszal és ősszel rendeznek éles lőgyakorlatot. Ilyenkor a hadihajók aknászai és gépészei is részt vesznek a gyakorlaton, hiszen az AM-ek úgynevezett harci beosztásának megfelelően ők végzik a fegyverek kiszolgálását, töltését-ürítését – tudjuk meg Szilágyi őrnagytól.
Bár a PAV típusú fegyverek légvédelmi gépágyúk, a nullaponti lőtéren legfeljebb helikopter-imitációkra tüzelhetnek velük. Illetve természetesen különféle szárazföldi célokra, köztük például kiszuperált páncélozott szállító harcjármüvekre. Az egykoron szebb napokat látott PSZH-kat az úgynevezett hatásbemutatók alkalmával sorozzák meg. A hadihajós katonák ilyenkor saját szemükkel láthatják, mire képes a fegyverekhez rendszeresített páncéltörő-gyújtó lövedék.
– A katonák nagy bánata, hogy idehaza nincsen vízi lőtér, pedig szeretnének már vízről is lőni, hiszen az teljesen más technikát igényel mint szárazföldi – mondja az alakulat parancsnokhelyettese, majd elárul egy szakmai titkot is. Nevezetesen: az irányzók nem azért lőnek sapka nélkül, hogy szándékosan megsértsék az öltözködési szabályzatot. A PAV fegyverekre szerelt tükrös irányzékot ugyanis csak fedetlen fővel lehet használni, mivel a sapka lehetetlenné teszi a pontos irányzást.
Az irányzóktól pedig azt tudom meg, hogy a tükrös irányzék nagyon sérülékeny, így a lőtéren használt fegyverekről minden lövészet után leszerelik. Emiatt a PAV–4-eseket minden egyes talpaláskor (magyarán: lövészet előtti vízszintbe helyezéskor) el kell végezni az úgynevezett hideg belövést is. Ehhez a manőverhez az úgynevezett hidegbelövő csövet használják. A fegyver ugyanis akkor lő pontosan, ha a csőben található szálkereszt „hajszálra” ugyanúgy „fekszik a célon”, mint az irányzék szálkeresztje.