2023. 03. 21. kedd
Benedek
: 392 Ft   : 365 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Hideg belövés és rövid sorozatok – lőgyakorlaton a Honvédség

Art of WAR  |  2007. 09. 20., 12:17

Első látásra furcsán néz ki az utánfutóra szerelt négycsövű PAV–4-es légvédelmi gépágyú. A látvány azért szokatlan, mert ilyen fegyverrel eddig csak az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Zászlóaljnál rendszeresített, AM típusú aknamentesítő hadihajók első fedélzetén találkoztam. Húszmilliméteres űrméretével, percenkénti 750 lövéses tűzgyorsaságával tiszteletet parancsoló fegyver. „Kistestvére”, az egycsövű PAV–1-es gépágyú a hadihajók hátsó fedélzetének büszkesége – minden egyes AM hajón kettő található belőle. A lőtéri, „kerekes” változatból azonban csak egy, és ez most az utánfutós PAV–4-es mellett áll. Személyzete pedig a lőgyakorlat megkezdésére vár.

Aztán hirtelen felhangzik a „Tüzelj!” felhívó jel, a lőtértorony tetejére pedig felkúszik a piros zászló. „Riadó!” – adja ki az utasítást Danyikó László hadnagy, a lőgyakorlat vezetője. Az irányzók elfoglalják helyüket a fegyverek mögött, a töltő-kezelők pedig tüzkésszé teszik a gépágyúkat. A távolban megjelennek a célok. „Rövid sorozatokkal tüz!” – hangzik az újabb parancs, mire eldörrennek a fegyverek… Zajuk már-már elviselhetetlen.

– A katonáknak is nehéz megszokniuk ezt a zajt, sőt az első lövészet előtt még a fegyvertől is félnek – mondja később Szilágyi Zsolt őrnagy, a zászlóalj parancsnokának hadihajós helyettese. Pedig azt már a szakkiképzés során, illetve az éleslövészetet megelőző három napos lőelőkészítő foglalkozáson is megtanulják, hogy a hadihajókon rendszeresített gépágyúknak nincsen hátrasiklásuk. A beépített hidraulikus fék ugyanis elnyeli a felszabaduló energiát, s emiatt a fegyver nem üt vissza.

A parancsnokhelyettestől megtudom azt is, hogy az éleslövészeten csak azok az irányzó beosztású hadihajós katonák vehetnek részt, akik túlestek a lőelőkészítő foglalkozáson, s az ismeretekből sikeres vizsgát tettek. E szigorra azért van szükség, mert ha egy katonának hiányos a fegyverkezelési ismerete, éleslövészet során könnyen baleset érheti. Időközben az irányzók leküzdötték a célokat. Ürítés, fegyverellenőrzés és már jön is a következő páros. A háromnapos gyakorlat során mindenki legalább öt alkalommal lőhet, ez elegendő a gépágyú müködésének elsajátításához, illetve a lőkészség szinten tartásához is.

Egyébként a zászlóalj irányzói állománya részére évente kétszer, tavasszal és ősszel rendeznek éles lőgyakorlatot. Ilyenkor a hadihajók aknászai és gépészei is részt vesznek a gyakorlaton, hiszen az AM-ek úgynevezett harci beosztásának megfelelően ők végzik a fegyverek kiszolgálását, töltését-ürítését – tudjuk meg Szilágyi őrnagytól.

Bár a PAV típusú fegyverek légvédelmi gépágyúk, a nullaponti lőtéren legfeljebb helikopter-imitációkra tüzelhetnek velük. Illetve természetesen különféle szárazföldi célokra, köztük például kiszuperált páncélozott szállító harcjármüvekre. Az egykoron szebb napokat látott PSZH-kat az úgynevezett hatásbemutatók alkalmával sorozzák meg. A hadihajós katonák ilyenkor saját szemükkel láthatják, mire képes a fegyverekhez rendszeresített páncéltörő-gyújtó lövedék.

– A katonák nagy bánata, hogy idehaza nincsen vízi lőtér, pedig szeretnének már vízről is lőni, hiszen az teljesen más technikát igényel mint szárazföldi – mondja az alakulat parancsnokhelyettese, majd elárul egy szakmai titkot is. Nevezetesen: az irányzók nem azért lőnek sapka nélkül, hogy szándékosan megsértsék az öltözködési szabályzatot. A PAV fegyverekre szerelt tükrös irányzékot ugyanis csak fedetlen fővel lehet használni, mivel a sapka lehetetlenné teszi a pontos irányzást.

Az irányzóktól pedig azt tudom meg, hogy a tükrös irányzék nagyon sérülékeny, így a lőtéren használt fegyverekről minden lövészet után leszerelik. Emiatt a PAV–4-eseket minden egyes talpaláskor (magyarán: lövészet előtti vízszintbe helyezéskor) el kell végezni az úgynevezett hideg belövést is. Ehhez a manőverhez az úgynevezett hidegbelövő csövet használják. A fegyver ugyanis akkor lő pontosan, ha a csőben található szálkereszt „hajszálra” ugyanúgy „fekszik a célon”, mint az irányzék szálkeresztje.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.
2023. 03. 20., 13:15
Az Airbus érkezése várostörténeti jelentőséggel bír, a város gazdasága új szintre lépett.
2023. 03. 17., 14:03
Gépjármű vezetői kiképzésen vett részt a közelmúltban az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred logisztikai századának állománya, tábori körülmények között.
2023. 03. 16., 14:41
A szlovén parlament védelmi bizottsága jóváhagyta a fegyveres erők (SAF) hosszú távú fejlesztésére vonatkozó határozatot, amely korábbra tervezi a védelmi kiadások növelését – közölte a szlovén közszolgálati televízió március 8-án, szerdán.

  JETfly Magazin

Az 1985-ben indult légitársaság most harmadszor változtat arculatán. A jelenlegi festések 1999 óta láthatóak a világ legnagyobb légitársaságának óriásgépein, és az egyik legismertebb márkajelzéssé váltak ez alatt az idő alatt. A mostani arculatfrissítés a gépek függőleges vezérsíkját és a szárnyakat érinti.