Nem számít, hogy milyen az idő, milyen napszak van, mekkora a fenyegetettség, a görög katonákat mindig ott láthatjuk őrségben Koszovó egyik leghíresebb ortodox kolostora előtt. A 647. Gépesített Lövészzászlóalj katonái 2002 óta védelmezik a szokolicai kolostort. Egy raj, amely egy tisztből és tíz tiszthelyettesből áll, folyamatosan őrködik a kolostorban és környékén, hogy szükség esetén azonnal reagálni tudjon. További erők pedig készenlétben állnak a minél előbbi segítségnyújtás céljából.
A készenlét fenntartását a közelben lévő három albán falu indokolja. Abbess Makaria rendfőnök asszony örül a görög katonáknak, és úgy tekint rájuk, mint a kolostor védelmezőire, nem pedig megszálló erőkre.
A kolostor őrzését a Kfor Koszovóba történő bevonulásakor dán csapatok kezdték meg még 1999-ben. Akkoriban 168 templomot romboltak le a lázadó albánok. Ha nem jönnek a NATO-csapatok, valószínüleg ez a kolostor is hasonló sorsra jutott volna. A rendfőnök asszony és nővér társai, valamint a görög katonák között a közös hit az összetartó kapocs. Ez teszi lehetővé, hogy a két csoport úgy tud együtt élni, akár egy nagy család. Az egyházi ünnepek alkalmából például közös kórust is létrehoztak. A rendfőnök asszony fő feladatának a béke megteremtését tekinti. Hisz abban, hogy a szomszédságukban élő koszovói albánok tiszteletben tartják majd kolostorukat akkor is, amikor a görög katonák már nem lesznek itt. Egyelőre azonban örülnek a védelemnek. „A Jóisten majd eldönti, mi legyen Koszovó sorsa, és mindannyiunknak meg kell békélni döntésével” – mondja a rendfőnök asszony. A kolostor egyébként a nehéz időkben is nyitva állt mindazok számára, akik oltalmat kerestek, függetlenül attól, hogy koszovói albánok vagy szerbek voltak az illetők. Számos történet kering csodálatos egymásra találásokról, azok között, akik Szüz Máriához imádkoztak itt segítségért.
A kolostort a 14-15. században építette a közeli Zvecan város földesura. A legenda szerint a kolostori státuszt a terület azért nyerte el, mert idemenekítették a törökök elől a banjskai kolostor egyik szobrát, ami Máriát ábrázolja gyermekével. A helyet a későbbiekben csodatévő helynek tartották, ahová terméketlen párok jöttek fohászkodni gyermekáldásért.
A görög katonák büszkék arra, hogy itt teljesíthetnek szolgálatot, és bár hiányzik számukra családjuk, mégis azt mondják, hogy ha szükséges, szívesen vállalnának egy újabb missziót is a kolostor védelmében.