2023. 03. 28. kedd
Gedeon, Johanna
: 385 Ft   : 356 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Franciaország ismét szorosabbra fűzi kapcsolatát a NATO-val

Art of WAR  |  2007. 10. 06., 10:17

40 évnyi távollét után Franciaország várhatóan ismét csatlakozni fog a NATO katonai szárnyához. A francia kormány még 1966-ban vonult ki a NATO katonai struktúrájából (bár a NATO politikai rendszerének továbbra is tagja maradt). Franciaország új elnöke, a magyar származású Nicolas Sarkozy nagy hangsúlyt kíván helyezni Franciaországnak az Amerikai Egyesült Államokkal való kapcsolatára. Nemrég kinyilvánította, hogy hamarosan „nagyon erős” kezdeményezést indít Európa védelme érdekében, és vissza kívánja helyezni Franciaországot a NATO egészébe.

Ezt követően Herve Morin védelmi miniszter azt nyilatkozta: „Meggyőződésem, hogy az európai védelem nem fejlődhet tovább, hacsak Franciaország nem változtat NATO-n belüli politikai hozzáállásával.”

A SHAPE-et (NATO Szövetséges Fegyveres Erők Európai Legfelső Parancsnoksága) az akkori tábornok, Dwight D. Eisenhower hozta létre 1951-ben Párizsban, mint a NATO fegyveres erőinek legfelsőbb irányító szervét. A parancsnokság 1966 februárjáig Párizs körzetében maradt, mindaddig, amíg a francia elnök, Charles de Gaulle ki nem jelentette, hogy „a megváltozott világrend megfosztotta a NATO-t létjogosultságától mint katonai szervezet”, és Franciaország így jogosan jelentette ki újbóli függetlenségét a francia területek felett. Következésképpen minden, Franciaország határain belül lévő szövetséges erőnek francia ellenőrzés alá kell kerülnie 1969 áprilisáig.

Nem sokkal ezután Franciaország bejelentette, hogy kivonul a NATO katonai szervezetéből, és a NATO-parancsnokságoknak, a NATO Védelmi Kollégiumnak, a SHAPE-nek és alárendelt parancsnokságainak el kell hagyniuk Franciaország területét 1967 áprilisáig. A NATO katonai parancsnokságai így átköltöztek a belgiumi Mons várostól északra lévő Casteau-ba.

Annak ellenére, hogy a NATO katonai struktúrájából kivonult, a francia haditengerészet továbbra is folytatott kétoldalú együttmüködési gyakorlatokat a NATO tagjaival, beleértve az amerikai haditengerészetet is. Bizonyos amerikai–francia fegyvermegállapodások is köttettek, különösen az amerikai építésü légi utántöltő repülők és a hajóról indítható rakéták továbbfejlesztése terén. A franciák csatlakoztak más NATO-erőkhöz a bosnyák konfliktus idején, csakúgy, mint az 1991-ben Kuvait felszabadítására az Irak ellen indított támadáskor.

Bár az előző kormány nem támogatta a 2003-ban az amerikaiak által indított iraki inváziót, a franciák csapatokat küldtek Afganisztánba. Igaz, Franciaország idén tavasszal már 200 fő különleges felkészültségü katonát visszahívott Afganisztánból. Feladatuk egyébként az Enduring Freedom fedőnevü, amerikaiak vezette antiterrorista hadmüveletekben való együttmüködés volt. Az akkori védelmi miniszter, Michele Alliot-Marie azt mondta, hogy a kivonásra „a csapatok átszervezése miatt” került sor. Jelenleg 1100 francia katona vesz részt a különböző, NATO vezette ISAF (International Security Assistance Force – Nemzetközi Biztonsági Közremüködő Erők) kötelékében Afganisztánban.

Az amerikai csapatok szintén együttmüködtek a francia erőkkel Dzsibutiban, Észak-Afrikában. (Dzsibuti egy kicsiny, elszegényedett köztársaság Afrika legkeletibb részén a Bab el-Mandeb foknál, az Etiópia, Szomália és Eritrea által határolt területen, nagy politikai és gazdasági zürzavar közepén.) Az Amerikai Egyesült Államok a Dzsibutiban lévő francia repteret vette igénybe a térségben végrehajtott számos harci, támogató és kiszolgáló müvelet során.

Valójában a tények azt mutatják, hogy nyilvános kijelentései ellenére Franciaország eddig is igen aktív szerepet vállalt az Egyesült Államok oldalán számos katonai akcióban.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 02. 23., 15:10
Szerbiának erős hadseregre van szüksége, ellenkező esetben az ország három napon belül megsemmisülhetne, ezért a katonaság és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektet Belgrád − közölte Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök az Abu-Dzabiban rendezett nemzetközi fegyverkiállítás apropóján.
2023. 02. 15., 09:21
Nem csak az új technológia fejlesztésére kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy a már meglévő technológiákat innovatív, újszerű módon alkalmazza a haderő a védelmi és támadó funkciókra.
2023. 02. 14., 09:11
A Duna vízén háromnapos kiképzés keretében tesztelte az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár harctámogató osztagának állománya február nyolcadikától a különleges műveleti képességfejlesztés keretében átépített, újonnan navigációs műszerekkel felszerelt Zodiac Pro 850 típusú hajókat.
2023. 02. 09., 10:25
Banglades ugyan a világ egyik legszegényebb országa, de a haditengerészet védelmi erőinek egyik legfontosabb része, mivel a nagy kiterjedésű Bengáli-öböl, az itt található fontos nemzetközi kikötők, haditengerészeti támaszpontok, valamint a területhez kapcsolódó gazdasági övezet védelméért is felelős.
2023-02-02 13:50:19
Toborzóbuszokkal gazdagodik a Magyar Honvédség eszközállománya. Tíz darab Iveco Daily 35S16 típusú járművet adtak át az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) részére január 31-én az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) Újszász utcai objektumában.
2023-01-27 09:56:50
Hideg is, látni is alig lehet a felszín alatt, de a muszáj nagy úr. Márpedig gyakorolni muszáj még téli körülmények között is, éppen ezért hódítják meg évről-évre a csongrádi Holt-Tisza olykor fagyott, máskor „csak” roppant hideg vizét az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred katonabúvárai.
2023-01-20 13:31:49
Az I. világháborút megelőző évtizedekben az egyre erősödő Németország hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy egyenrangú világhatalommá váljon a fénykorát élő Brit Birodalommal. Versengésük egyik legfőbb színtere a haditengerészet volt, így a német mérnökök tudásuk legjavát beleadva, kiváló hadihajók sorát alkották meg.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 03. 27., 14:26
Az Európai Unió Védelmi Alap (EDF) Űrkutatás témakörében rendeztek szakmai workshopot március 24-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson.
2023. 03. 24., 10:45
Megalakult az első állandó amerikai helyőrség Lengyelországban március 21-én. A 13 katonából és 140 civil munkatársból álló egység az Egyesült Államok Lengyelországba telepített erőinek logisztikai és infrastrukturális támogatását fogja biztosítani.
2023. 03. 23., 12:52
„High-tech hadsereg, átalakítások, fejlesztések a Magyar Honvédségben” címmel tartott előadást felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Veszprémben, a Pannon Egyetemen, március 22-én, szerdán.
2023. 03. 20., 13:40
Az MH II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred képességei fenntartásához és növeléséhez nélkülözhetetlenek azok a technikai eszközök, amelyek a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül folyamatosan érkeznek az ezredhez.

  JETfly Magazin

Mint ahogy arról korábban már lapunkon is beszámoltunk, Svédország a Grob G 120TP típust választotta az alapfokú kiképző repülőgép kategóriára, felváltva idővel a kiöregedő SK 60-as flottát.