Magyarország biztonságát napjainkban nem hagyományos kihívások veszélyeztetik, hanem sokszor határainktól rendkívül távol, a terrorizmus eseményeihez kötődő feladatok során kell megmutatnunk, mire vagyunk képesek – mondta többek között Gyurcsány Ferenc miniszterelnök október 11-én, a Bevetési Irány 2007. gyakorlat befejezése után, a felsorakozott katonákat köszöntve.
A kormányfő arról is szólt, hogy bár nagyon nehéz három esztendő áll a hadsereg mögött, de a gyakorlaton látottak meggyőzték, hogy a Magyar Honvédség magas szinten képes megfelelni rendeltetésének. Felidézte, hogy a haderő-átalakítás folyamatában a társadalom leginkább a sorkatonai szolgálat megszünését kísérte kiemelt figyelemmel, ugyanakkor, ha nem is ennyire látványos, de legalább ilyen fontos átalakítási folyamaton ment keresztül az egész hadsereg. Ennek egyik bizonyítéka a ma befejeződött gyakorlat, amely megmutatta, hogy a szerződéses katonák harckészsége messze meghaladja a volt sorkatonákét.
A gyakorlat bemutatónapján a politikai és katonai vezetők, parlamenti képviselők, a rendvédelmi szervek és az együttmüködő szervezetek képviselői dinamikus és statikus bemutatókon ismerkedhettek meg a Magyar Honvédség országvédelemmel, a szövetségesi együttmüködéssel, valamint a katasztrófa-elhárítási feladatokkal kapcsolatos képességeivel, az újonnan megalakult összhaderőnemi parancsnokság és alárendelt alakulatai felkészültségi szintjével.
A gyakorlatot követő sajtótájékoztatón dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter bejelentette, hogy a mai napon befejeződött a haderőreform tizenhét esztendős folyamata. Az átalakítás nagyságát jellemezve elmondta, hogy a minisztérium korábbi harminckét hivatalából és háttérintézményéből hét maradt, a Magyar Honvédség 77 hadrendi eleméből pedig harminchárom. A jelenlegi 21 030 fős csapatlétszám, továbbá a minisztérium és háttérintézményeinek 4545 fős létszáma arányában Európában a legjobbak közé tartozik.
Az irányítási struktúra átalakítása mellett jelentős fejlesztésekre, új képességek kialakítására is sor került. Ezek közül kiemelte a Gripen-beszerzést, a gépjármü és a híradástechnikai fejlesztéseket, az új képességek közül pedig a különleges müveletit, a CIMIC-et, az erők védelmét, a biológiai laboratóriumot, a víztisztító képességet.
Szekeres Imre arról is szólt, hogy mindezen feladatokat takarékos gazdálkodás keretében hajtották végre, s a kormány a jövőben is nagy figyelmet fordít a honvédelem ügyére. Ennek egyik bizonyítéka, hogy a 2007. évi 300 milliárdos honvédelmi költségvetéssel szemben jövőre 319 milliárd forinttal gazdálkodhat a tárca. Ez a GDP 1,17 százalékát jelenti.