2023. 06. 07. szerda
Róbert
: 369 Ft   : 345 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Orosz–amerikai katonadiplomáciai tárgyalások

Art of WAR  |  2007. 10. 17., 09:18

Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin pénteken az amerikai külügyminiszterrel, Condoleezza Rice-szal való találkozása során megemlítette, hogy Oroszország ki fog lépni a kulcsfontosságú nukleáris rakétákról szóló egyezményből, valamint felszólította Washingtont, hogy hagyjon fel az európai rakétavédelmi pajzsról szőtt terveivel. A Rice-szal és az amerikai védelmi miniszterrel, Robert Gatesszel való tárgyalásokat megnyitó beszédében a Kreml vezetője elmondta, hogy véleménye szerint a hidegháború idején megkötött INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) szerződés, amely korlátozza Oroszország és az Egyesült Államok rövid és közepes hatótávolságú rakétáinak számát, idejétmúlt, mivel azóta már számos más ország is rendelkezik hasonló rakétákkal.

„Hacsak nem sikerül a megállapodást egyetemessé fejlesztenünk, akkor mindannyiunk számára nehézségeket fog okozni annak betartása, különösen hogy már más országok is rendelkeznek ezen fegyverekkel” – mondta Putyin elnök. Putyin arra ösztönözte a Moszkvába látogató amerikai delegációt, hogy segítsék megállítani az Oroszország és az USA között fokozódó feszültséget, s ne erőltessék az új NATO-tagállamokba, Csehországba és Lengyelországba tervezett, rakéta elleni rendszerek telepítését.

Gates a pénteki és szombati tárgyalásokról szólva azt mondta, hogy a napirendi pontok mindkét országot érzékenyen érintő biztonsági kérdéseket tartalmaztak, beleértve a környező országok rakétarendszer-fejlesztési törekvéseit – különösen Iránét. A két fél megtárgyalta az iráni nukleáris programot, Koszovó státuszát és a hidegháború idején megkötött START egyezmény megújításának kérdését.

Az amerikai delegáció látogatása során Rice emberjogi aktivistákkal is találkozott, ami fokozta a feszültséget az amúgy sem békés viszonyban. Putyin kül- és belföldi bírálói egyaránt kiemelik, hogy a közelgő, decemberi parlamenti és a márciusi elnökválasztások hajrájában sorra bontja le a posztszovjet demokratikus vívmányokat.

A magas rangú amerikai delegációnak, úgy tünik, egyelőre nem sikerül Moszkva támogatását megszereznie az Irán elleni keményebb nyugati szankciókhoz. Putyin szerdán úgy nyilatkozott, nem lát bizonyítékot arra nézve, hogy az iszlám köztársaság a főleg orosz kivitelezésben épülő nukleáris erőmü programja mögött titokban bombát akarna készíteni. De Rice, aki reméli, hogy sikerül meggyőznie Moszkvát, hogy támogassanak egy erősebb akciót Teheránnal szemben, moszkvai útja során úgy nyilatkozott, az oroszokat komolyan aggasztják Irán szándékai. Az oroszok azt tervezik, hogy orosz területen dúsítják az Iránnak szánt urániumot, és felügyelik az erőmüvi hulladékok sorsát is, ami Rice szerint egyértelmüen mutatja az oroszok gyanakvását Iránnal szemben.

Koszovó kérdésében Oroszország Szerbia oldalán áll, szemben a Nyugat támogatta függetlenségi törekvésekkel. A szakadár tartomány jelenleg az ENSZ irányítása alatt áll. December 10. a végső határideje a Belgrád és Pristina közötti tárgyalásoknak, amelyek közeledte sürgeti a kompromisszum megkötését.

A tárgyalások fő kérdése a Közép-Európába telepítendő rakétavédelmi ernyő volt. Oroszország élesen ellenzi a 2012-ig Lengyelországba telepítendő elfogórakéták és a Csehország területén megépítendő nagy teljesítményü célfelderítő radarállomás tervét. Alternatívaként azonban felajánlotta a hozzáférést egy Azerbajdzsán területén lévő orosz ellenőrzésü korai előrejelző radarállomás adataihoz.

Az Egyesült Államoknak és NATO-szövetségeseinek egy másik, december 12-ei határidővel is szembe kell nézniük. Ekkor jár le ugyanis a Putyin által az Európai Hagyományos Fegyveres Erők megállapodására kitüzött határidő. Oroszország felfüggeszti részvételét, amennyiben addig nem ratifikálja azt valamennyi NATO-tagállam. A NATO-tagországok ragaszkodnak hozzá, hogy Oroszország vonja ki csapatait a volt szovjet Moldáviából és Örményországból, amelyek szorosabb kapcsolatokat kívánnak kiépíteni a nyugati intézményrendszerekkel.

Szintén szó volt a Stratégiai Fegyverek Csökkentéséről (Strategic Arms Reduction Treaty) kötött megállapodás folytatásáról, ami mindkét fél számára hat-hatezer darab robbanófej rendszerben tartását engedélyezi, de a szerződés 2009-ben le fog járni.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 09., 10:25
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
2023. 04. 17., 09:54
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
2023-03-31 12:17:30
Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda már számos alkalommal mutatott be meglehetősen sajátos tervezésű, néha igencsak futurisztikus külsejű harci eszközöket, amelyek többsége – legalábbis amennyire tudni lehet – vagy egyszerűen propagandacélokra szolgált, vagy nem lépett túl a prototípus fázison.
2023-03-27 13:23:44
A nyugat-balkáni béke Magyarország egyik legfontosabb biztonságpolitikai érdeke, hiszen ez az európai béke egyik záloga is egyben, elérése és biztosítása embert próbáló, kihívást jelentő feladat – hangsúlyozta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes március 26-án, vasárnap a Koszovóból visszatérő MH KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj manőver századának fogadásakor Kecskeméten.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 06. 06., 10:40
Elszállították a második világháborús magyar légibombát a főváros II. kerületéből, a Szeréna útról.
2023. 06. 02., 09:19
Magyar idő szerint 2023. április 14-én 14 óra 15 perckor egy Ariane–5 hordozórakétán a francia guyanai Kourouról elindult az Európai Űrügynökség JUICE űrszondája a Jupiter bolygó Euro­pa, Ganymedes és Callisto elnevezésű jeges holdjaihoz, hogy ezeket 2031-ben elérve különféle tudományos vizsgálatokat végezzen.
2023. 06. 01., 09:59
Csehország védelmi kiadásai a jövőben az éves bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát fogják kitenni. A vonatkozó törvényt a képviselőház után május 31-én, a cseh szenátus is jóváhagyta, érvénybe lépéséhez csak az államfő aláírása szükséges.
2023. 05. 31., 14:34
A Magyar Honvédség éjszakai éleslövészettel egybekötött kiképzési feladatot hajt végre május 31-én és június 1-jén 14.00-24.00 óra között a „nullaponti” lőtéren, Bakonykútiban és térségében.

  JETfly Magazin

Az utazás mindig élményekkel teli kaland, amikor végre kiszakadhatunk a mindennapok rutinjából és átadhatjuk magunkat a felfedezés örömének. A Budapest Airport számára épp ezért fontos, hogy a repülőtéri folyamatok mindenki számára stresszmentesek legyenek.