Az etióp légierő szőnyegbombázásának célpontjai falvak és nomádok szálláshelyei voltak az olajban és földgázban gazdag Ogaden tartományban. A megpróbáltatásoknak számos halálos áldozata volt a szeparatista lázadók között. „Péntek óta az etióp légierő folyamatos légicsapásokat mér a tóvidék környékére, amelyet szomáli nyelven Haro Digeednek neveznek” – közölte az Ogadeni Nemzeti Felszabadítási Front (ONLF – Ogaden National Liberation Front) szóvivője, Abdirahman Mahdi.
„Nagyon sok ember megsebesült vagy meghalt, és rengeteg jószág is elpusztult” – tette hozzá a szóvivő, de azt nem közölte, hogy az áldozatok a felkelők harcosai vagy a civilek közül kerültek ki.
„A katonai vezetés most taktikát változtat, és a légierővel operál, mivel rájöttek, hogy a szárazföldi erőkkel nem tudnak célt érni” – mondta, hozzátéve, hogy a múlt hét szombaton már bombázta a tartományt a légierő. „Néhány ONLF-harcos is megsérült a bombázások közepette, de a légierő főleg civil településeket és javakat támadott” – magyarázta a szóvivő, kiegészítve, hogy a térségből a kedvezőtlen időjárás miatt már korábban megkezdődött a lakosság elvándorlása. Az etióp hadsereg pénteken közölte, hogy az elmúlt hónapban csaknem 100 felkelővel végeztek, és több százat elfogtak Ogaden tartomány Szomáliához közel eső területein.
Az ONLF szóvivője szerint az etióp hadsereg rendre a civilek közül szedi áldozatait, akiket később ONLF-aktivistaként tüntet fel. „Az etióp hadsereg már több száz civilt gyilkolt meg eddig is, és ezreket vetett börtönbe. Úgy véljük, a civil áldozatok ONLF-tagként való kezelése csak csel az ogadenbeli állapotokat kivizsgáló ENSZ-misszió megtévesztésére.”
A felkelők azt állítják, hogy számottevő katonai sikereket értek el az elmúlt hónapokban.
Októberben az ENSZ kihirdette, hogy engedélyezi a regionális hatóságokkal való együttmüködést alapvető élelmiszerek, gyógyszerek és orvosi ellátás biztosítására, valamint hivatalok felállítására egy ottani városban. Addisz-Abeba elkergette az Orvosok Határok Nélkül és a Vöröskereszt képviselőit Ogadenből, mivel állítólag beavatkoztak a politikába. A vádakat mindkét szervezet tagadja.
A felkelők és a hadsereg beszámolóit nem lehet objektíven értékelni, mivel az újságírókat és a segélyszervezetek dolgozóit sem engedik be már hónapok óta a súlyos harcok színhelyeire.
Az etióp hadsereg áprilisban indította meg támadását a tartomány ellen, amikor is az ONLF felkelői egy kínai olajtársaság ellen intéztek támadást, melynek során 77 ember halt meg. Azóta sokan Szomáliába menekültek, mivel a hatóságok kereskedelmi blokádot emeltek, és csak csekély mennyiségü élelmiszert engednek be a térségbe.
Emberjogi szervezetek arra hívták fel a figyelmet, hogy a hadsereg bevonulását követően jelentősen megnövekedett a térségben az erőszakos cselekmények száma, ezért az ENSZ független vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte. Addisz-Abeba rendre visszautasítja a jogsértésekkel kapcsolatos vádakat, és azt állítja, hogy csapatai „terroristák” üldözését végzik.
A kopár Ogaden tartomány sokáig nagyon szegény volt, de az olaj- és földgázmezők felfedezése új reményeket hozott a felemelkedésre, egyúttal okot is az újabb konfliktusokhoz.
A tartomány területét tekintve csaknem akkora, mint Nagy-Britannia, lakosai száma pedig közel 4 millió fő.
Etiópia Eritreát tartja a probléma fő forrásának, és azzal vádolja, hogy támogatja az ogadeni szeparatistákat, amit természetesen Aszmarában hivatalosan tagadnak.
1984-es megalakulása óta az ONLF a szomáliai etnikumúak függetlenségéért küzd Ogadenben, akiket, mint mondják, Addisz-Abeba marginalizált.