A Kongói Demokratikus Köztársaság hadserege általános támadást indított hétfőn az ország keleti részén lévő lázadókkal szemben, számolt be róla az országban állomásozó ENSZ misszió (MONUC).A kora hajnali támadás előzménye, hogy a Laurent Nkunda, korábbi tábornokhoz hű lázadók vasárnap kormányerőket támadtak az ország keleti részén lévő Nord-Kivu tartomány két településén is.
"A kormány erők hétfő hajnalban indították meg a hadmüveleteket Mushake körzetében, 40 km-re Goma-tól, a tartomány központjától."- mondta a MONUC szóvivője, Vivek Goyal őrnagy.
A tartomány katonai parancsnoka hétfőn később azt közölte, hogy csapatai számos falvat foglaltak vissza a lázadóktól és hogy egy katonájuk életét vesztette, nyolc pedig megsebesült a müveletekben.
"Eddig egy halottunk és nyolc sebesültünk van, akiket a MONUC helikopterei kórházba szállítottak." - mondta Vainqueur Mayala tábornok.
"A lázadók számos embert veszítettek, köztük egy tisztet is."- tette még hozzá a tábornok. Mayala tábornok közölte, hogy a hadsereg célja a Mushake fölötti hatalom birtokba vétele, ahol a harcok koncentrálódnak.
"Semmiben nem szenvedünk hiányt, sem fegyverekben, sem ellátásban."-mondta. "A célunk az, hogy Mushake-t amilyen gyorsan csak lehet birtokba vegyük."
Korábban a lázadók nevében Esaie Munyakazi ezredes telefonon úgy nyilatkozott, hogy megerősíti az őket ért támadást, de nem hiszi, hogy a kormány csapatoknak sikerülni fog kiszorítani őket Mushake-ból. A beszélgetés közben a háttérben erős robbanások zaja hallatszott, majd megszakadt a telefon összeköttetés.
A Kongói Demokratikus Köztársaság hadserege (FARDC) jelentős megerősítést kapott az elmúlt hetekben, azzal a felhatalmazással, hogy lássanak hozzá "az állam tekintélyének vissza állításához" Nord-Kivu-ban nem várva tovább az elnök, Joseph Kabila, jóváhagyására.
Augusztus vége óta, heves összecsapások söpörtek végig a zavargásokkal teli keleti tartományban. A harcokban mintegy 4.000 fő, a korábbi tábornokhoz hü, lázadó és 20.000 fő kormány katona vesz részt.
Genfben, az ENSZ közzétette, hogy a kiújult harcok közel 4-500.000 civilt érintenek, ami a jóval több, mint azt korábban becsülték. Összességében csaknem 800.000 embernek kellett elhagynia otthonát az összecsapások következtében.
"Az elmúlt év során újabb 600 fő, 10 és 17 éves kor közötti gyermeket soroztak be az egymással szemben álló csapatok. A térségben így 1.600 a harcokban részt vevő gyerek katonák száma."- mondta egy sajtó konferencián Anthony Bloomberg, az UNICEF kongói képviselője.
Az ENSZ felszólította Nkunda-t, a kongói tuszit, aki azt állítja, hogy csak közösségét védelmezi a ruandai hutuktól, hogy adja meg magát és vonuljon számüzetésbe, hogy elkerülhesse a hadsereg általi véres leszámolást.