A Niger-delta legnagyobb lázadó csoportja a MEND (MEND-Movement for the Emancipation of the Niger Delta), azaz a Niger Delta Felszabadítási Mozgalom, tűzszüneti ajánlatott tett, melynek egyik feltétele, hogy vezetőjüket, Henry Okah-t szabadonengedjék a börtönből. Okah-t Angolában tartóztatták le még tavaly, amikor fegyvereket ment vásárolni a MEND számára. Illegális fegyverkereskedelem a vád ellene és azóta is Angolában tartják fogva.
A MEND a legjelentősebb felkelő csoport, de nem ők az egyetlenek. Csaknem tucatnyi csoport van, amelyeknek többsége az Ijaw törzs valamelyik klánjának bázisán szerveződik. Az Ijaw törzs tagjai alkotják az olajlelőhelyek őslakosságának többségét. Ezek a lázadók számos büncselekményt követnek el. Megcsapolják az olajvezetékeket (ez egyébként a legjövedelmezőbb tevékenységük), megtámadnak olajlétesítményeket.
Nemrégiben egy olajszállító tankerre nyitottak tüzet, ami valójában csak baleset volt, mivel később a MEND azzal védekezett, hogy ügynökök voltak a fedélzeten és ők voltak a célpontok. De támadtak már meg olajfúró szigetre tartó hajót, ami az ellátmányt szállította a munkásoknak.
Ezeknek az akcióknak megvan a maguk hatása. Az elmúlt két év során, a napi olajkitermelés 20 %-át tartották így vissza. Csaknem fél millió hordó olajat naponta. Az idén pedig tovább növekedett ez a szám, 600.000 hordó olajat tartanak vissza naponta. A külföldi kitermelők pedig vagy emelik az árakat, vagy nem kötnek üzletet Nigériával mindaddig, amíg az erőszak hullám nem csillapodik. Az elmúlt évben például Nigéria a második helyen volt Szomáliát követően a kalóz támadások számát tekintve.
Település Nigériában
De a MEND most újfajta fegyverek bevetésével fenyeget. Idén már volt egy durva útmenti pokolgépes merénylet, amelynek során ketten megsérültek és egy jármü kiégett. A helyi hatóságokat mindezek ellenére nem sikerül megfélemlíteni, és visszautasítják a felkelők minden követelését. Csak akkor fogadnák el a tüzszünetet, ha a felkelők végleg leteszik a fegyvert. A felkelők azonban csak akkor lennének hajlandók erre, ha a kormány nagyobb pénzösszeget fizetne ki nekik. Tulajdonképpen a kormánynak a piaci árnál jóval magasabb összegért kellene felvásárolnia a felkelők fegyvereit. A kormánynál azonban úgy vélik, hogy a felkelők többsége mihelyt megkapná a pénzt, azonnal visszamenne és folytatná törvénytelen tevékenységét. A tüzszüneti tárgyalások tétje jelenleg tehát az, hogy a MEND megvesztegetési pénzt követel a kormánytól, hogy egy időre lecsillapodjanak a kedélyek.
Mindeközben a kameruni határ közelében törzsi háború tört ki, ahol a frontvonalak mindkét oldalán törzsi szövetségek küzdenek egymással a föld tulajdon jogáért. A harcok egy mindentől távoli helyen folynak, ahol nincsenek például utak sem, és az információk is csak nagyon hiányosan érkeznek a harcokról.