2024. 12. 04. szerda
Barbara, Borbála
: 414 Ft   : 394 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Bemutatkoztak a Magyar Honvédség új haditechnikai eszközei

Art of WAR  |  2009. 05. 28., 09:01

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), az 1999. évi Bécsi Dokumentum előírásai értelmében repülőbázis-, és katonai-létesítmény látogatást rendezett a Magyar Honvédségnél, a dokumentumot aláíró államok képviselői részére május 25–28-a között. Május 27-én, szerdán – a katonai-létesítmény látogatás részeként – a szentendrei MH Központi Kiképző Bázison (MH KKB) és az alakulat csobánkai gyakorlóterén vendégeskedtek a Bécsi Dokumentumot aláírt országok képviselői.

A szentendrei MH Központi Kiképző Bázis Csobánkán található gyakorlóterére látogattak el május 27-én az Európai Biztonsági és Együttmüködési Szervezet (EBESZ) 1999. évi Bécsi Dokumentumát aláíró országok képviselői. A dokumentumot aláírt 56 európai, ázsiai és észak-amerikai ország ugyanis kötelezettséget vállalt arra, hogy ötéves perióduson belül megmutatják újonnan rendszerbe állított fegyvereiket és technikai eszközeiket, illetve egy-egy repülőbázisukat és katonai létesítményüket a többi állam képviselőinek.

Az úgynevezett repülőbázis-, és katonai-létesítmény látogatásoknak hazánk immár harmadszor adott otthont. A Bécsi Dokumentumot aláírt államok képviselői először 1998-ban, majd 2006-ban látogattak el Magyarországra. Akkor az azóta már megszünt szentkirályszabadjai MH 89. Bakony Harci-helikopter Ezrednél, a debreceni MH 5. Bocskai István Lövészdandárnál, illetve a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison jártak.

Idén – a május 25–28-a között megrendezett programra – 33 ország 71 képviselője látogatott el Magyarországra. A vendégek kedden – a repülőbázis-látogatás keretében – Kecskeméten, a katonai repülőtéren jártak, ahol az alakulat megismerése mellett megtekintették a tavaly decemberben hadrendbe állított Jas–39-es Gripen vadászrepülőgépeket is.

A vendégeket Csobánkán dr. Iszaszegi János mérnök vezérőrnagy, az MH KKB parancsnoka fogadta, majd rövid tájékoztatójában ismertette az alakulat rendeltetését, felépítését és feladatrendszerét.

A látogatók ezt követően úgynevezett statikus bemutató keretében ismerkedtek meg a kiképző bázison rendszerben lévő technikai eszközökkel és fegyverekkel, illetve a Magyar Honvédségnél a közelmúltban rendszerbe állított, BTR–80 típusú harcjármü alvázára épített müszaki-vontató, vegyi-sugár felderítő és sebesült kihordó gépjármüvekkel. Ezeket a technikai eszközöket ezt követően egy dinamikus harcászati gyakorlat keretében is megtekinthették a vendégek. A szentendrei katonák egy konvojt ért vegyi támadást imitáltak. Ennek során a vegyi-sugár felderítő gépjármünek meg kellett határoznia, hogy milyen biztonságos – vagyis nem szennyezett – útvonalon folytathatja útját a konvoj. Ezt követően a konvojon az ellenség fegyveresei is rajtaütöttek, amelyben az egyik harcjármü üzemképtelenné vált, s néhány katona is megsérült. A vendégeknek ekkor nyílt lehetőségük a sebesültkiemelő és a vontató harcjármüveket „harci” tevékenység közben megfigyelni.

A dinamikus bemutató után a látogatók két kiképzési helyet is megtekintettek a gyakorlótér területén. Az egyiken a szentendrei kiképző bázison tanított katonai túlélési technikákat mutatták be a magyar katonák a nemzetközi megfigyelőknek. A másik helyszínen pedig a bázison alapkiképzésen lévő szerződéses legénységi állomány egy szakasza a rajtaütés és lesállás kiképzési mozzanatait mutatta be.

Mindezen mellett, mintegy ráadásként, a gyakorlótéren néhány kört teljesítve bemutatkozott a Magyar Honvédség tereprali csapata is, akik a csobánkai bázist fő kiképzési helyként használják.

A látogatás végén az ellenőrző csoport szóvivője, Norberto Birchler alezredes a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: a két napos látogatás célja az volt, hogy az EBESZ nemzetközi megfigyelői megismerkedhessenek a Magyar Honvédségnél a közelmúltban rendszeresített technikai eszközökkel, illetve, hogy megtekintsenek egy katonai repülőteret és egy másik alakulatot is. A látogatást értékelve kiemelte: megfigyelők elégedettek a Kecskeméten, illetve a Szentendrén és Csobánkán látottakkal.

Bognár Zoltán ezredes, az MH Müveleti Központ Fegyverzetellenőrzési Osztályának vezetője a csobánkai látogatást követően, vagyis a két napos program végén kiemelte: a katonai-létesítmény látogatás helyszínéül azért éppen Szentendrét és a csobánkai gyakorlóteret választották, mert itt az MH Központi Kiképző Bázis a Magyar Honvédség egyik legnagyobb és legfontosabb kiképző létesítménye, és minden katona, aki a hadseregben szolgálatot teljesít átesik itt egy alapkiképzésen. Megtudtuk azt is, hogy a létesítmény látogatások után a megfigyelők rögtön után összeülnek és értékelik a tevékenységet. S ezt az értékelést természetesen átadják a magyaroknak is.

Dr. Isaszegi János mérnök vezérőrnagy, az MH KKB parancsnoka mindehhez hozzátette: a látogatás során mindent megtettek annak érdekében, hogy az ellenőrző csoport tagjai a legteljesebb képet kapják meg az alakulat napi tevékenységéről. Emellett lehetőséget kaptak arra is, hogy kötetlen beszélgetést folytassanak a helyszínen szolgálatot teljesítő katonákkal. A tábornok kiemelte: az itt bemutatott új technikai eszközök közül kettő – a sebesültkiemelő és a vontató harcjármü – jelenleg is megtalálható Afganisztánban, a Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportjának harcjármüvei között. A rendszeresítés előtt kötelezően előírt úgynevezett csapatpróbát teljesítik.

Idén egyébként Magyarország mellett még tizenegy, a Bécsi Dokumentumot aláírt állam szervez hasonló jellegü rendezvényt, amelyre természetesen meghívták hazánk képviselőit is. Még májusban Ciprus, Törökország, Hollandia és Spanyolország, júniusban Albánia, Norvégia, valamint az Amerikai Egyesült Államok, szeptemberben Ausztria és Írország, október elején pedig Csehország és Németország várja az ellenőrző csoportokat.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. 06. 11., 14:36
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
2024-05-28 13:25:58
A Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó részlegéhez, a TVEL-hez tartozó Csepecki Gépgyárban megkezdték azoknak a speciális spirálbordás titáncsöveknek a gyártását, amelyek a világ majdani legnagyobb atomjégtörő hajóján a gőzfejlesztők szerkezeti merevségét biztosítják.
2024-05-24 10:15:38
A Flotprom internetes szakportál 2024. május 2-án közzétett információi szerint a Volga mellett fekvő Zelenodolszkban működő Gorkij Hajógyárban, a hónap folyamán két új hadihajót bocsátanak vízre, a Karakurt-osztályú (Project 22800) Tájfun korvettet és a Project 22160 típusú, Viktor Velikij járőrhajót.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

Az elmúlt napokban két hivatalos bejelentés is érkezett a Kanadai Királyi Légierő megújuló kiképző repülőgép flottája kapcsán: az új típusok érkezésére már nem is kell túl sokat várni.

  NÉPSZERŰ HÍREK