2026. 06. 13. szombat
Anett, Antal
: 353 Ft   : 305 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Fel kell újítani a megrongálódott pákozdi obeliszket

Art of WAR  |  2009. 06. 18., 23:59

Az elmúlt tél folyamán jelentősen megrongálódott a Pákozdi Katonai Emlékhelyen felállított obeliszk, mely az 1848-49-es forradalom és szabadságharc első magyar győzelmét kivívó hősöknek állít emléket. A helyreállításhoz komoly összeg hiányzik, így az emlékhelyet gondozó Bizottság azt kéri, hogy aki tud, segítsen.

Közel 15 millió forint hiányzik a felállványozott negyvennyolcas obeliszk felújításához - hangzott el a Pákozdi Katonai Emlékhely Bizottság szerdai sajtótájékoztatóján. Az elmúlt tél időjárása jelentősen megrongálta az obeliszket, elváltak a márványlapok az obeliszk magjától, ami napról napra balesetveszélyesebb lehet – mondta el Orgovány István, a Bizottság elnöke, megjegyezve: azontúl, hogy egy segítőkész vállalkozó közremüködésével sikerült nagyon gyorsan, tehát biztonságosan felállványozni az emlékmüvet, legalább ilyen gyorsan végig kellett gondolni, milyen pénzügyi forrást tudnak előteremteni a rekonstrukciós munkákhoz.

 

A Bizottság nem lát más lehetőséget, így felhívással fordul az ország és elsősorban Fejér megye lakóihoz, társadalmi és civil szervezeteihez: lehetőségeiknek megfelelően anyagilag járuljanak hozzá a nemzeti történelmi emlékmü megmentéséhez. Az ehhez szükséges összeg közel 15 millió forint. A Bizottság korábban még kapott támogatást a megyei, illetve a fehérvári önkormányzattól, ám ezek a források saját, önkormányzati költségvetési problémákra hivatkozva elapadtak. A Honvédelmi Minisztérium is megpróbál évente milliós szinten segíteni, amit köszönettel fogadnak, de ez az összeg is alapvetően a terület fenntartására, müködtetésére elegendő.

A Bizottság azt reméli, szeptember 29-ére, a 160 éves honvédsereg első győzelmének évfordulójára felújíthatják az emlékmüvet, és az a megfelelő állapotban fogadhatja majd a látogatók tízezreit.

A támogatásokat a Honvédség és Társadalom Baráti Kör fehérvári szervezetének az OTP Banknál nyitott számlájára várják.

Számlaszám: OTP 1173611616-20140452

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 06. 14., 15:43
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024-07-08 16:45:00
Húsz NATO tagállam 3200 résztvevője – köztük a Magyar Honvédség légvédelmi rakétacsoportja – tartott kiképzést kilenc bulgáriai és romániai helyszínen a RAMSTEIN LEGACY 2024 integrált lég- és rakétavédelmi gyakorlat keretében a levegőből érkező fenyegetésekkel szemben.
2024-06-20 15:28:26
A közelmúltban számoltunk be lapunkon Brunei H145M rendeléséről, most pedig folytatódik a sor Belgiummal: az újabb beszerzés hírét a Párizsban megrendezett Eurosatory védelmi és biztonsági kiállításon jelentették be.
2024-06-11 14:36:50
Június 11-én és 12-én összesen 13 Gidrán harcjármű érkezik az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz Tatára – jelentette be a honvédelmi miniszter.
   MÁSOK ÍRTÁK
2024. 07. 11., 10:52
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
2024. 07. 04., 09:57
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
2024. 07. 03., 11:26
Különleges, római kori szarmata telep feltárásakor kerültek elő veszélyes robbanóeszközök a földből.
2024. 07. 02., 11:49
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.

  JETfly Magazin

A holland királyi légitársaság a környezeti hatások csökkentése érdekében a fenntartható forrásból származó kerozin (SAF) mellett már szintetikus üzemanyag (e-SAF) használatát is vizsgálja, amely teljes életciklusra vetítve 90 százalékkal alacsonyabb kibocsátást eredményez. Az első ilyen járatok Hamburg és Amszterdam között közlekedtek.

  NÉPSZERŰ HÍREK