II. Makettező Gála című kiállításon olyan mérethű harci járművek, katonai és polgári repülőgépek, gépkocsik és hajók makettjei láthatóak, amelyekkel alkotóik már bemutatkoztak a hazai, vagy éppen külföldi versenyeken és kiállításokon.
A szakmai zsüri ebből a körből válogatta ki 2009 legszebb makettjeit, és tárja most a budapesti nagyközönség elé. Koncepciónk ugyanaz volt, mint az egy évvel ezelőtti, és nagy közönségsikert arató I. Makettező Gáláé: A magyar makett építő társadalom egy éves munkájának összefoglaló bemutatása, hogy így egy helyen lehessen megnézni a legjobb, legszebb és legtöbb versenyt nyert maketteket.
A bemutatott több száz makett és dioráma gyakorlatilag a teljes repüléstörténelmet felöleli, a kétfedelü repülőgépektől kezdve egészen a Millennium Falconig. A harci, vagy éppen polgári jármüvek makettjeinek elkészítése mind nagyobb tért hódít hazánkban és nemzetközi szinten. Egy-egy precíz makett gyakorta sok száz órás munkával készül el, és megköveteli, hogy építője otthonosan mozogjon a történelemben és a müszaki ismeretekben egyaránt. A makettezők az országszerte müködő szakkörökben és klubokban fejleszthetik tovább manuális készségüket, történelmi és technikatörténeti jártasságukat, hiszen mindezek szükségesek egy pontos és élethü makett létrehozásához. Az elért szintet a házi, az országos, vagy nemzetközi versenyeken és kiállításokon lehet lemérni és összehasonlítani, és a legjobbakat most bemutatják a II. Makettező Gálán.
A rendezők szándéka, hogy minden ilyen alkalommal fővárosi bemutatkozási lehetőséget nyújtsanak egy-egy vidéki makettező klubnak és egy neves makettező társunknak. Idén a Békéscsabai Kitt Makettező Klubra és Forintos Kálmán barátunkra esett a választás.A II. Makettező Gála kísérő kiállítása Szokol Tibor 53 db repülési témájú festményének bemutatása. A világ repülési múzeumaiban egyre népszerübbek a hasonló képek, amelyeken keresztül - és ez igaz az itt látható képekre is -, a repüléstörténet megelevenedik.
Szokol Tibor festményein hazai repüléstörténet minden típusa, és számos történelmi légicsoda és korunk repülőgépei is láthatók. II. Makettező Gála címü kiállítás 2010. március 6-ig látogatható a Magyar Müszaki és Közlekedési Múzeumban (XIV. kerület, Városligeti krt. 11.)
A kiállítás mellett jelenleg további két időszaki kiállítás is látható a Magyar Müszaki és Közlekedési Múzeumban, a „Hídtörténetek – Lánchíd” és a „110 ÉV- 110 MÜTÁRGY” címü jubileumi kiállítás.
A magyar makett-kiállítások rövid története A magyar makettező klubok és szakkörök valódi közösségeket hoztak és hoznak létre. Az ilyen kis közösségekben rejlő tenni akarást ismerte fel a Közlekedési Múzeum már az 1970-es években, amikor a ma már gyakorta hangoztatott „civil szféra” még fogalomként sem került szóba. A mostani kiállítás társszervezőjével, a Fővárosi Müvelődési Házban 1974-ben alapított Repülés Baráti Körével például több közös repüléstörténeti kiállítás, majd’ másfél évtizedig tartó müanyag repülőgép-makett verseny- és kiállítás sorozat jött létre, de közös munka eredménye volt a ma már bibliográfiai csemegének mondható Aero História címü periodika is.
Ezeket a jól megalapozott hagyományokat folytatva kötött hosszú távú megegyezést a Magyar Müszaki és Közlekedési Múzeum a Repülés Baráti Körével két évvel ezelőtt a Makettező Gálák címü kiállításra. És nem véletlen, hogy amikor a Közlekedési Múzeum egyesült az Országos Müszaki Múzeummal 2009-ben, az újjászervezett múzeum első időszakos kiállítása az I. Makettező Gála volt.A mostani kiállítás folytatja ezt a hagyományt, és a nagyközönség elé tárja a 2009-es év makettjeinek legjavát.