Az amerikai Szenátus 2012. november 30-án oly mértékben módosította az ország védelmi költségvetését, hogy megtiltotta a Pentagon számára haditechnikai eszköz vásárlását a legnagyobb orosz fegyverexportőrtől, a Roszoboronexport cégtől. Információk szerint a tilalom érinti az afganisztáni műveletekre beszerzendő helikoptereket is. A Szenátus egyhangúlag fogadta el a módosítást.
A tiltás oka az, hogy Oroszország fegyverrel látja el Bássar el-Aszad rezsimjét. A módosítást elfogadó szenátorok ragaszkodtak azon nézetükhöz, hogy az amerikai adófizetők pénze még közvetett úton se juthasson el a szíriai rezsimhez, ne fordíthassák azt ártatlan emberek megölésére. Egyes adatok szerint a Szíriában, 2011 márciusa óta zajló konfliktus során Oroszország ezidáig egymilliárd dollárt meghaladó értékben szállított fegyvereket.
Az ügy pikantériája, hogy a Pentagon tárgyalásokat folytat (folytatott?) a Roszoboronexport céggel 21 darab Mi-17 vásárlásáról, amelyeket Afganisztánban kívántak alkalmazni és amelyek értéke mintegy 375 millió dollár.
Az Egyesült Államok vezetése nem először alkalmaz „szankciót” a Roszoboronexporttal szemben. Korábban 2006-2010 között állítottak le tranzakciókat az orosz céggel, mivel Oroszország Iránnak szállított fegyvereket. A tiltást 2010-ben törölte el az USA azok után, hogy Oroszország is támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának Iránt sújtó szankcióit.