Az Amerikai Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynöksége (Missile Defense Agency – MDA) hétfőn bejelentette, hogy a kormány által kezdeményezett fejlesztési megállapodás csaknem véglegesítésre került a Raytheon által gyártott „kill vehicle” (a továbbiakban: harci rész) vonatkozásában – melyet a földi-telepítésű rakétavédelmi rendszer megsemmisítő elemeinél használnak – a Raytheon, a Boeing Co. és a Lockheed Martin Corp. vállalatok részvételével.
Az MDA vezetője, James Syring altengernagy elmondta, hogy a kormány saját kézbe venné az új modell kialakítását, amely az alapját képezné egy az új eszköz 2018-as gyártására kiírandó versenynek.
A kormány ahelyett, hogy szerződést kötne egy fővállalkozóval, elhatározta, hogy maga vezeti a modernizációs projectet, kihasználva mindhárom versenyben lévő vállalat által beterjesztésre kerülő ajánlat pozitívumait, ismertette a tudósítókkal egy költségvetési tájékoztatón Syring altengernagy.
„A három ajánlat közül a legjobbat, legígéretesebbet fogjuk választani.” mondta Syring.
A modernizációs program egy a Syring altengernagy által vezetett, a meglévő földi-telepítésü elfogó rakéták hatékonyságának növelésére irányuló átfogó program része, amely az utóbbi években végrehajtott kísérletsorozatok kudarcai, továbbá minőségi és más jellegü problémák okán vált szükségessé.
2008 óta az MDA első alkalommal tavaly júniusban vezetett le sikeres elfogó tesztet.
Ebben az évben egy elfogás/megsemmisítés nélküli rakéta teszt végrehajtása tervezett, egy alternatív típusú irányító hajtómü alkalmazásával, míg az elfogás/megsemmisítés tesztelésre előreláthatóan 2016-ban kerül sor.
A Boeing cég a kormány megrendelésére vezeti a ballisztikus rakétákat repülésük középső szakaszán megsemmisítő földi-telepítésü védelmi rendszer fejlesztését (Ground-based Midcourse Defense), azonban az MDA átveszi az új, hatékonyabb megsemmisítő eszköz fejlesztésére irányuló munkát, mihelyt annak terve elfogadásra kerül.
Az altengernagy szerint a Pentagon nagyon közel van a terv elfogadásához. A hivatal 279 millió amerikai dollárt igényelt a 8,1 milliárdos teljes költségvetéséből, hogy folytathassa az új rakéta harci rész megbízhatósága, felhasználhatósága és teljesítménye növelése érdekében a tervezést, továbbá, hogy biztosítsa a harci rész előállíthatóságának, gyártásának hatékonyságát.
Az MDA 2016-os költségvetési igénye is tartalmazza a jelenleg rendszerben lévő elfogó rakéták megbízhatósága és konstrukciós jellemzői részletes felülvizsgálatához szükséges forrásokat.
A 2015-ös költségvetési év vége előtt tető alá kívánnak hozni egy új nagy hatótávolságú azonosító radarra vonatkozó fejlesztési szerződést is, mondta el az altengernagy.
Az ajánlatok márciusban esedékesek, várhatóan a Raytheon, a Lockheed és Northrop Grumman Corp. részéről.
„Ebben a versenyeztetésben, mely egy közel egy milliárd amerikai dollár értékü szerződést fog eredményezni, valóban nincs vélelmezett, előre kiválasztott, győztes.” nyilatkozta az MDA vezetője.
A légierő a kezdetben a Raytheon céget választotta egy önálló nagy távolságú radar kifejlesztésére, de most átértékeli mindhárom vállalat beérkezett ajánlatát, miután a Lockheed és Northrop cég tiltakozott a korábbi döntés ellen.