Idén negyvenharmadik alkalommal rendezték meg a BaltOps elnevezésű hadgyakorlatot, amely során vízi, légi és szárazföldi erők mérették meg magukat a szövetséges együttműködés jegyében. Összesen tizenhét NATO tag- és partnerország részvételével hajtották végre az eltervezett feladatokat.
Csaknem az egész Balti-tengert igénybe vette az Amerikai Egyesült Államok által vezetett gyakorlat. A legfőbb cél az volt, hogy megtalálják azt a „közös vonalat” amely mentén a továbbiakban hosszútávon is képesek egymás mellett és egymással dolgozni a tagországok. Ám az egyszerü „csapatépítésen” túl a feladatok igencsak komoly megmérettetésnek is számítottak, hiszen a vízfelszín feletti és alatti haditengerészeti manőverek mellett helikopterek légi és a szárazföldi erők partraszállási mozzanatai is színesítették a gyakorlatot.
Philip M. Breedlove tábornok, NATO európai erőinek főparancsnoka a gyakorlat médianapján elmondta: „Hivatalomnál fogva nem lett volna szabad, de bevallom meglepődtem. Meglepődtem azon, milyen nagyszerü együttmüködést láttam a nemzetek között. Rendkívüli volt a látvány, amint amerikai harcjármüvekből nemcsak tengerészgyalogosok, de brit, svéd és finn katonák szálltak partra, teljes összhangban egymással.”
A nemzetközi médiaérdeklődést felkeltő „orosz incidensekre” kitérve Breedlove tábornok válaszában kiemelte, hogy a gyakorlaton résztvevő nemzetek munkáját nem gátolta semmi. Mint fogalmazott: épp ellenkezőleg, a nem várt események színesítették és valósághübbé tették a végrehajtást. Mindemellett kiemelte, hogy nemzetközi vizeken bárki gyakorlatozhat, akár kooperálva is egymással.
James G. Foggo altengernagy, a gyakorlaton is résztvevő amerikai 6. flotta parancsnoka egy korábbi interjúban – a gyakorlat zászlóshajójaként müködő USS San Antonio fedélzetén – kérdésünkre elmondta: a BaltOps 2015 hadgyakorlat fő célkitüzései mellett nagyon fontosnak tartják az átláthatóságot. Ennek értelmében - mint fogalmazott - „a gyakorlat során nincs titok, minden adat nyilvános”. Így tudható az is, hogy az alamoi csatáról elnevezett hajó parancsnoksága alatt összesen negyvenkilenc hadihajó vett részt a gyakorlaton, köztük egy lengyel (Kondor nevü) tengeralattjáró is.
Utóbbi - csakúgy, mint a lengyel hadsereg résztvevő egységeinek nagyja - az ellenerő szerepét játszotta a tengeren és a szárazföldön egyaránt. Az általuk védett partszakaszt közel hatezer amerikai ejtőernyős és tengerészgyalogos, brit tengerészgyalogos, valamint svéd és finn katonák rohamozták meg - a kiemelt vendégek és az újságírók szeme láttára.
Látványban nem volt hiány. Valóságos típus-kavalkád tartott a lengyel tengerparton. Amerikai részről a tengerészgyalogság vonultatta fel rohamozó kétéltü jármüveit (Assault Amphibious Vehicle), míg az amerikai haditengerészet egy különleges, légpárnás partra szállítójármüvel (Landing Craft Air Cushion) hozott utánpótlás egységeket. Ezeket támogatták és védték a svéd CB-90-es harci csónakok (Combat Boat). Kicsit távolabb pedig a lengyel és a brit egységek szálltak partra.
A tengeri és szárazföldi erők munkáját segítették a légtérben köröző svéd JAS-39 Gripenek és az amerikai F-16-osok, amelyek közvetlen légi támogatást (Close Air Support) nyújtottak a rohamozók számára. Velük osztoztak a légtéren a brit Westland Lynx, CH-47 Chinook és AH-64-es Apache helikopterek, valamint egy igazi különlegesség: egy MV-22-es Osprey repülőgép. Utóbbinak különlegessége, hogy forgatható rotorjainak köszönhetően mind repülőgépként, mind helikopterként is alkalmazható.
A gyakorlatot értékelve Philip M. Breedlove tábornok határozott elégedettségének adott hangot. Mint elmondta: minden kitüzött célt elértek és a sikerek mellett számtalan tapasztalatot szereztek. Az eredményeket pedig beleépítik a 2016-os, 44. BaltOps hadgyakorlat tervezésébe.
Fotó: a szerző, Snoj Péter felvételei