A vezérkari főnök társaságában hivatalos látogatáson Afganisztánban tartózkodó dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter szeptember 14-én, a Honvédelmi Minisztériumban fél tízkor (afgán idő szerint délben) tartott videokonferencia keretében a magyar tartományi újjáépítési csoport táborhelyéről – a Baglan tartománybeli Pol-e-Kumriból – tájékoztatta a hazai sajtó képviselőit.
A miniszter hangsúlyozta: nincs egyedül a magyar kontingens. Szeptember 13-án Kabulban megbeszéléseket folytattak a magyar alakulattal együttmüködő parancsnoki körrel. Tárgyaltak a müvelet sikerességét, a magyar kontingens biztonságát meghatározó nemzetközi koordinációról, a magyaroknak az afgán századdal végzendő munkájáról, az esetleg szükségessé váló légi támogatásáról. A magyar delegáció délután Kunduzban folytatja programját, melynek részeként Karzai afgán elnökkel is találkoznak.
A konferenciabeszélgetés magyarországi helyszínén Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára – Mikita János mérnök altábornagynak, a vezérkari főnök helyettesének jelenlétében – azt kérdezte a minisztertől: hogyan sikerült a mai nap jelentős eseménye, a tábor átvétele a holland kontingenstől?
Ma hajnalban érkeztünk ide a táborba – mondta Szekeres Imre –, és mindvégig érzékeltük azt a figyelmet, amivel Zsigmond Kálmán ezredes, parancsnok és munkatársai gondoskodnak a biztonságról. Az első benyomások kedvezőek. Abban állapodtunk meg, hogy minden tapasztalatot összegyüjtünk, azt is, amit most a hollandoktól átveszünk, és azt is, amit majd a mai naptól kezdve a jövő év tavaszáig magunk szerzünk. A tapasztalatok alapján végezzük majd el a biztonságot növelő további feladatokat. Nagyon fontos, hogy nincs egyedül a magyar alakulat, hiszen együttmüködik más nemzetek parancsnokságaival, alakulataival. Kabulban megállapodtunk a magyar alakulattal együttmüködő parancsnoki körrel, egyrészt arról, hogy a koordináció nagyon kiterjedt lesz, ezt az ISAF parancsnoka személyesen jelentette be. Másrészt arról is, hogy a Pol-e-Kumriban állomásozó afgán századdal is közös munkát fognak végezni Zsigmond Kálmán ezredesék, ami ugyancsak növeli a biztonságot. Harmadrészt pedig tárgyaltunk az esetleg szükségessé váló légi támogatásunkról, amelyet minden körülmények között biztosítanak számunkra. Úgy látom, a kiinduló feltételek jók, de továbbra figyelnünk kell minden körülményre – tette hozzá a miniszter.
Szekeres Imre szólt arról is, hogy a mai nap (szeptember 14-e) váltópont, hiszen a hollandoktól ma vettük át hivatalosan a tábort. Ők október 1-jéig még itt lesznek, ám attól kezdve teljesen egyedül látjuk el a feladatunkat. De mindez az ezredes úrék munkája lesz, beszéljen inkább erről ő – adta át a szót a miniszter Zsigmond Kálmán ezredesnek.
Jelen pillanatban a PRT átadás-átvételi folyamata zajlik, a feladatoknak mintegy 40 százalékát vettük át eddig – mondta a parancsnok. Hangsúlyozta, a magyar PRT képessége szinte ugyanaz, mint a jelenlegi hollandé, a magyar PRT ugyanazt a feladatot képes teljesíteni, mint amit a holland PRT. Október elsejéig ezt a feladatot tisztességesen át tudjuk venni, és eredményesen tudjuk majd elvégezni – jegyezte meg Zsigmond Kálmán.
A parancsnok újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a biztonság feltételei a magyar alakulat rendelkezésére állnak. Kérte, hogy Magyarországon a magyar PRT-t illetően a médiumok szorítkozzanak inkább a korrekt, megbízható információkra, melyeket a minisztérium, a Magyar Honvédség, illetve a PRT parancsnoksága bocsáthat rendelkezésükre. Afelől pedig biztosíthatom a sajtó képviselőit, hogy a katonák rendelkeznek a feladat-végrehajtásukhoz szükséges felkészültséggel, technikai felszereltséggel.
Az ezredes hozzátette: most, az afgán sajtótájékoztatón kérdezték, hányan vagyunk. Annyian, amennyien kellünk ahhoz, hogy a tábort és saját magunkat megvédjük. Páncélozott eszközeink vannak, számos Mercedes terepjárónk van, amelyek fel vannak szerelve a szükséges felszerelésekkel. A feladattól, a térség biztonsági helyzetének alakulásától függően jármüveinkkel és fegyverzetünkkel teljesíteni tudjuk a feladatunkat.
A videokonferenciát követően dr. Isaszegi János mérnök vezérőrnagy, az MH müveleti parancsnoka tájékoztatta a sajtó képviselőit arról, hogy hazánk, illetve a magyar katonák a világ több pontján milyen missziókban – békemüveletekben – vesznek részt. Afganisztánt illetően elmondta: 2002 vége óta – országgyülési határozat, illetve kormányhatározat alapján – tevékenykednek katonáink. Az MH Könnyügyalogszázad augusztus 14-én nulla órával fejezte be müveleti tevékenységét, noha állományából még közel száz fő van kint, akiknek az a feladata, hogy Kabulban segítsenek a kiérkező állomány, illetve a szállítmányok fogadásában. A még kint lévő állománynak tervezett hazaérkezése szeptember 24–25.
A magyar PRT október 1-jével éri el a kezdeti müveleti képességet – jegyezte meg a müveleti parancsnok. Hozzá tette: szeptember 14-ei indulással, 15-ei érkezéssel, 72 fő fog kiérkezni Kabulba. Velük utaznak ki a tolmácsok, akik a Maza-e Sharif-beli táborban a müveleti parancsnokságon, illetve a különböző, tábort elhagyó csoportok segítőiként fognak tevékenykedni. A további másfél hét elegendő lesz arra, hogy a PRT-kontingens 157 fővel 2006. október 1-jével megkezdje tevékenységét a kezdeti müveleti képesség birtokában. 2007. április 1-jével a magyar PRT-ben szolgáló 172 katona már a tervezett, a teljes müveleti képesség elérésével teljesíti feladatait, mondta dr. Isaszegi János mérnök vezérőrnagy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |