Elsőként az MH Jogi és Igazgatási Szolgálat háromnapos konferenciáján ismertette a Magyar Honvédség átalakítására vonatkozó terveket részletesen dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter. A szeptember 21–23-án, Balatonkenesén zajló konferencia nyitó előadásában a honvédelmi tárca vezetője hangsúlyozta: a szervezeti átalakítások befejezésével, a kormány programjával összhangban, a 2007. év végére a magyar haderő ütőképes, jól felkészített, jól szervezett és finanszírozható lesz.
A rendezvény ünnepélyes megnyitóján az állományt Havril András vezérezredes, a HM HVK főnöke köszöntötte. A nap folyamán Wapplerné dr. Balogh Ágnes jogi szakállamtitkár, a jogi és igazgatási szolgálat irányításában bekövetkezett változásokról és az új közigazgatási struktúráról tartott előadást.

– Az előttünk álló átfogó szervezeti és intézményi reform célja a korszerüsítés és a honvédség profiljának megtisztítása. A rendszer müködési hatékonyságának meg kell felelnie a 21. század kihívásainak. Ez a reform nem csupán adminisztratív aktusok sorozata, hanem jogszabályokkal alátámasztott folyamat, amelyben a szervezetnél dolgozó jogászoknak komoly szerepe van. A miniszteri felelősség kiterjesztése a magyar alkotmányos rendszerben egy új, minőségi lépés; a közigazgatási hatáskörök ilyen mértékü átrendezésére nem volt példa az elmúlt években – emelte ki a honvédelmi miniszter, majd leszögezte: a magyar jogásztársadalomban és közigazgatásban megvan a képesség arra, hogy szervezettebb körülmények között a jelenleginél jobb teljesítményre legyen képes.

Hallhattuk: az államigazgatásnak a Honvédelmi Minisztériumot is érintő átalakítása nem csupán a költségtakarékosabb müködést szolgálja, hanem egy újfajta szervezési elvet is magában foglal. A törvény a honvédelmi felső államigazgatás maximális létszámát 500 főben határozta meg, amely létszám alkalmas a szervezetében korszerü, müködésében hatékony, kompetens, irányítani képes minisztérium feladatainak ellátására. Szekeres Imre kijelentette: olyan belső információáramlásnak kell létrejönnie, amelyben a miniszteri felelősséget szakmai háttér biztosítja. A miniszter szerint az új vezetési rend fontos eleme, hogy a vezérkari főnök, a honvédelmi miniszter legfontosabb katonai tanácsadója, a szakállamtitkárokkal azonos beosztásban, közvetlen miniszteri irányítás alatt tevékenykedik. Ez az integrált vezérkar képes az előttünk álló feladatokat elvégezni.

A reformok lényege a már említett profiltisztítás, a felesleges párhuzamosságok megszüntetése, a hatékonyabb szervezeti struktúra megteremtése, a felső és közép szintü szakmai vezetés rendjének átalakítása, a központi közigazgatási szervek racionalizálása és a háttérintézmények számának, létszámának csökkentése. (Ez utóbbi folyamat ez év végéig lezárul.) Ugyancsak lényeges a katonai igazgatási, támogatási és egészségügyi intézményrendszer átalakítása. Ami nem katonai feladat, annak pedig át kell kerülnie a civil szférába – fogalmazott Szekeres Imre. Az eltelt három hónap eredményeiről szólva a honvédelmi miniszter elmondta, hogy a tárca új irányítási rendje eddig hatékonynak bizonyult.

Havril András vezérezredes aláhúzta: új katonai kultúra teremtődik az elkövetkezendő másfél évben a Magyar Honvédségben. A szerteágazó változások sikeres végrehajtásában a jogi szakterületen dolgozók munkája meghatározó lesz.