Havril András vezérezredes, vezérkari főnök meghívására szeptember 26-án hivatalos látogatáson, Budapesten járt James Lee Jones vezérezredes, a Szövetséges Fegyveres Erők európai legfelső parancsnoka (Supreme Allied Commander Europe – SACEUR). Az amerikai tábornok az első tengerészgyalogos ebben a beosztásban, 2003 januárjától vezeti a monsi székhelyű Szövetséges Műveleti Parancsnokságot. Közvetlen felelősségi körébe tartozik valamennyi NATO-művelet, egyebek mellett az afganisztáni ISAF, az iraki kiképző misszió, a koszovói KFOR, vagy az egykori – bosznia-hercegovinai – SFOR vezetése, ami ma már ALTHEA néven EU-feladat.
– Ez a látogatás azért bír különleges jelentőséggel, mert James Lee Jones vezérezredes az esztendő végén megválik posztjától – mondta a Honvédelmi Minisztérium Balaton utcai objektumában tartott sajtótájékoztató elején Havril András. Utódját, a szövetség szabályai szerint az Amerikai Egyesült Államok elnöke javasolja az Észak-atlanti Tanácsnak.

Katonai pályafutása során a tábornok számos beosztásban bizonyította parancsnoki képességét, rátermettségét. Sikerrel vezette a NATO katonai törzseit, csapatait a balkáni, iraki és afganisztáni hadmüveleti területeken, de az ő nevéhez füződik a szövetség parancsnoki struktúrájának átalakítása is – méltatta vendégét a vezérkari főnök. A fenyegetettség-alapú haderőstruktúrákat képességalapúvá tette, melyre kiváló példa a NATO Reagáló Erők (NRF) létrehozása, bevethetőségük biztosítása. A hadmüveleti területeken személyes erőfeszítésének köszönhetően sikerrel oldotta meg az említett erők hatékony alkalmazását.

– Hazánk vonatkozásában is kiemelt szerepet játszott – mutatott rá Havril tábornok –, hiszen támogatta a magyar katonai felső vezetés és a parancsnokok munkáját. Emellett kiemelt figyelmet fordított a Magyar Honvédség katonai integrációjára, melynek első szakasza a múlt évben sikerrel zárult le. Jelentős segítséget adott ahhoz, hogy a magyar haderő eredményes legyen müveleti feladatai ellátásában, úgy Irakban, mint Afganisztánban, vagy a Balkánon. Támogatja müveleti részvételünk nemzeti érdekeinkhez igazodó átalakítását is.

James Lee Jones tábornok válaszában megköszönte vendéglátója dicsérő szavait, majd elmondta: 1947-től 15 évet töltött Európában, megkedvelte a kontinenst, ezért örömmel foglalta el 2003-ban jelenlegi beosztását, a NATO európai erőinek főparancsnoki tisztét. „Nagy élmény volt számomra azt a lelkesedést, szenvedélyt látni, melyet a NATO kibővülésével többek között Magyarország is hozott a szervezetbe” – jegyezte meg. Az afganisztáni szerepvállalásról szólva az amerikai vezérezredes elmondta, hogy jelenleg a legfontosabb feladatok közé a közrend és a jogi rendszer helyreállítása, illetve a korrupció felszámolása tartozik. Jelentős előrelépések történtek már eddig is az ország újjáépítésében, hiszen 3000 kilométer közút készült el, az egészségügyi szolgáltatás kiépítése is jól halad, de ami legalább ennyire nagy horderejü: az afgánok már két demokratikus választáson fejezhették ki akaratukat – hangsúlyozta Jones tábornok. A misszió katonai sikere felől sincs kétsége a főparancsnoknak, aki határozottan kijelentette: „a tálibokkal szemben az összes csatát megnyerjük!”
„Afganisztánban a katonai jelenlét megszüntetéséről akkor lehet szó, ha teljesül a rendőrség és a jogalkotás reformja, visszaszorul a korrupció, illetve a különböző kábítószerek alapanyagainak termesztése, továbbá megvalósul az ország gazdasági fellendítése” – jegyezte meg James Lee Jones.

Budapesti tárgyalásai során a tábornokot fogadta Sólyom László köztársasági elnök is, aki a szövetségben végzett kimagasló katonai vezetői tevékenységéért, valamint a Magyar Honvédség felkészülése és müveleti feladatai jelentős támogatásáért a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (katonai tagozat) kitüntetést adományozta a NATO-parancsnoknak.