Az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulója alkalmából, 2006. október 18-án a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 100 000 forintos arany, illetve 5000 forintos bicolor ezüst emlékérmét bocsátott ki. Utóbbi különlegességét az adja, hogy recézett szélét és 2 milliméteres peremét aranyozás díszíti. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban (HM HIM) rendezett, sajtótájékoztatóval egybekötött ünnepségen jelen volt dr. Holló József nyugállományú altábornagy, a HM HIM főigazgatója, Auth Henrik, az MNB alelnöke, Missura Gábor, az MNB szóvivője, továbbá Rónay Attila ötvösművész, az érmék tervezője.
Bevezetőjében Holló József idézte fel az ötven éve történteket. „1956 máig ható példája annak a hősies erőfeszítésnek, melynek következtében a nemzet újra fel tudott emelkedni létének egyik mélypontjáról, és ha csak néhány napra is, de ki tudta vívni szabadságát, és meg tudta teremteni egységét ennek a szabadságnak tépett zászlaja alatt” – mutatott rá beszédében a főigazgató.
Ezt követően került sor az emlékpénzek leleplezésére. Rónay Attila modern érmesort tervezett; munkájában nincs figurális ábrázolás, csak a szimbólumokra épített. A szovjet diktatúrát fémlemezzel jelenítette meg, amelyet az 1956-os forradalom és szabadságharc jelképe, a lyukas zászló mintegy felszakít. Az 5000 forintosnál átfordul a rendszert szimbolizáló csík, míg a 100 000 forintos pénzérmén oldalról bevágva kunkorodik zászlóba a fémlemez. Mivel az emlékpénzek törvényes fizetőeszközök egyben, a kötelező éremképi elemek is megtalálhatók rajtuk: a „Magyar Köztársaság” és a „forint” felirat, az értékjelzések, valamint a „BP.” verdejel.
Az ünnepség zárásaként Holló József és Auth Henrik közösen helyezte el az emlékérméket a HM HIM Köszönet a hősöknek címü, október 22-én nyíló állandó kiállításának első termében.