Az orosz haditengerészet tervei között szerepel, hogy június végéig végrehajtsanak legalább négy teszt kilövést a Bulava interkontinentális ballisztikus rakétával – jelentette ki a napokban az orosz haditengerészet egyik magas rangú tisztviselője. Tervek szerint két rakéta kilövési kísérletet a Tájfun-osztályú Dimitrij Donszkoj nukleáris meghajtású tengeralattjáró fedélzetéről, majd ezt követően kettőt pedig a Jurij Dolgorukij szintén nukleáris meghajtású tengeralattjáróról hajtanának végre.
A Jurij Dolgorukij, az első orosz Borej-osztályú támadó tengeralattjáró, amelyet kizárólagosan a Bulava rakéták hordozójaként gyártottak, és jelenleg is tengeri teszteket hajtanak rajta végre. Szakértők szerint, amennyiben a tesztek sikeresek lesznek, akkor mindkét tengeralattjáró, valamint a Bulava rakéták is hadrendbe állíthatóak az orosz haditengerészetnél még ez év végéig.
A Bulava (NATO kódneve: SS-NX-30) egy háromfokozatú folyékony, valamint szilárd hajtóanyaggal müködő, tengeralattjáróról indítható interkontinentális ballisztikus rakéta (SLBM), amely tíz MIRV robbanófejjel rendelkezik, továbbá a hatótávolsága meghaladja a 8000 kilométert. Szakértők szerint a jövőre nézve a Bulava további fejlesztése még kérdéses, ugyanis a kísérleteket sorozatos kudarcok jellemezték a fejlesztési program során. A Dimitrij Donszkoj tengeralattjáróról szám szerint 12 kilövési kísérletből hivatalosan csak öt végződött sikerrel. Azonban napvilágra került az is, hogy számos szakértő szerint a valóságban csak egy kísérlet sikerült teljes mértékben a 12-ből.
Ezen tények ellenére, a katonai szakértők továbbra is ragaszkodnak a kísérletek folytatásához, valamint azok sikeres befejezéséhez, annak érdekében, hogy a Bulava rakéták minél előbb hadrendbe állhassanak az orosz haditengerészet kötelékében.