A Soldat und Technik haditechnikai portál beszámolójában olvashatjuk, hogy a RUAG Ammotec bejelentése értelmében a kiváló minőségű, magyar MFS lőszermárka újból bemutatkozik hatósági lőszerek gyártójaként. A társaság álláspontja szerint, a magyarországi Sirokon található üzemnek, a globális hatósági lőszerpiac folyamatos bővülése miatt, a cég további növekedéséhez az MFS márkának is hozzá kell járulnia.
A jelenlegi gyár elődje, a Mátrai Fémművek, 1949-től kezdődően a Hidegháború alatt jött létre, köszönhetően az erőteljes újrafegyverkezési és iparosítási politikának. A helyszín a Mátra alacsony hegyvonulatának szándékosan elrejtett völgye volt Budapesttől mintegy 100 km-re északkeletre, Sirok község közvetlen szomszédságában. A hadiipari létesítmény teljes titokban épült. A járhatatlan és rossz infrastruktúra ellátására kifejezetten keskeny nyomtávú vasutat építettek.
Már 1951-ben megkezdődött a kísérleti sorozatgyártás. Az üzem 1952 nyarán történt megnyitásától kezdve a Varsói Szerződés szabványai szerinti fegyverek kis-kaliberű lőszereit gyártották. Az 1960-as évektől - Hidegháború végétől - a gyártás súlypontja fokozatosan a civil lőszerek irányába tolódott el. A civil lőszerek exportja, csak az 1970-es években indulhatott el MFS név alatt. A céget 2009-ben az európai prémium lőszereket gyártó RUAG Ammotec (az MFS testvérmárkái: RWS, Norma, Rotweil, Geco, Swiss P) vásárolta meg. Az MFS megtartotta kettős polgári-katonai portfólióját egészen a mai napig.
Az elmúlt években a RUAG fegyvergyártó cég többször is beruházott a siroki gyárba. A termelés bővítése mellett korszerű német és svájci technológiát, gyártási folyamatokat és a hozzá tartozó modern gépparkot is kialakítottak. 2020-ban elkezdték a 9x19 NATO és a 5,56x45 SS109-es NATO szabványos lőszerek gyártását is. Ezeknek köszönhetően az értékesítés nagyságrenddel növekedett a korábbi évekhez képest. A magyar hatósági ügyfelek ellátása mellett túlnyomóan exportra termel a gyár.
A Haditechnikai Exportellenőrző Hatóság adatai szerint, a magyar haditechnikai export több, mint felét a siroki lőszergyár adja. További, új lőszerek kifejlesztésén és bevezetésén is dolgozik a magyar mérnökcsapat Sirokon, hogy megfelelhessenek a vevői és piaci elvárásoknak. A folyamatosan bővülő piaci megjelenés jellemzi, hogy több, mint 70 országban forgalmazzák termékeiket civil, katonai és rendvédelmi felhasználóknak, és ezzel viszik a magyar védelmi ipar jó hírét a világban. Ennek köszönhetően 400 családnak ad biztos megélhetést a lőszergyár Sirok környékén. Az MFS gyár szorosan együttműködik a hazai fegyveres testületekkel, a hadiipari szereplőkkel és a felsőoktatási intézményekkel. Ezek mellett meghatározó támogatója a magyar lövészsportnak is különböző a RUAG márkákkal.
A megbízható és minőségi magyar MFS márka újraindítása egy olyan időszakban valósul meg, amikor a kézifegyverek lőszerei iránti globális kereslet továbbra is töretlenül magas. A márka sikerrel bemutatkozott több nemzetközi a védelmiipari kiállításon ügyfeleinek (pl.: a londoni DSEI 2021 és a párizsi Milipol 2021).
További részletek az MFS-ről megtekinthetőek a következő oldalakon: www.mfs-ammunition.com és https://www.facebook.com/MFSforAmmunition
Fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy a Zrínyi 2026 haderőfejlesztési program a hazai lőszergyártást is kiemelt területként kezeli.
Forrás: https://soldat-und-technik.de/