2023. 06. 01. csütörtök
Tünde
: 371 Ft   : 348 Ft Benzin: 625 Ft/l   Dízel: 687 Ft/l   Írjon nekünk HADITECHNIKA

Észak-koreai rakéták Pakisztánban

Art of WAR  |  2006. 05. 11., 10:45

A Pakisztáni Hadsereg április 29-én hajtott végre egy újabb tesztet a Hatf VI ballisztkis rakétájával. A pakitsztáni mérnököknek jelentős haladást sikerült elérniük a korábbi modellhez, a Hatf V-höz képest, amely valójában az észak-koreai Nodong 1, s amit Iránban Sihab 3-ként emlegetnek.

A Nodong 1 valójában egy méretarányosan megnyabboított SCUD rakéta, ami ugye közvetlenül a Föld első katonai ballisztikus rakétája, a V2 alapján készült. Irán feltehetőleg 20 millió amerikai dollárt fizetett minden egyes Nodong 1 rakétáért, míg Pakisztán valószínüleg kedvezőbb darabáron tett szert rájuk. (A vételárba az észak-koreaiak valószínüleg beszámították a cserébe kapott pakisztáni haditechniaki ismereteket.) Eltérően a Nodong 1-től, a Hatf VI szilárd hajtóanyagot használ. Az előállításuk ugyan nagyobb kihívást jelent, de egyszerübb a bevetésük és megbízhatóbbak. Azonban ez a technológia is feltehetőleg Észak-Koreából származik, u.i. a kommunista diktatúra rakétatechnológiai eredményeit megszokott partnereinek, Iránnak és Pakisztánnak adja el. A szilárd hajtóanyag további előnye, hogy amennyiben megfelelő minőségben sikerül elkészíteni a rakétát, akkor azok szavatosságukat akár 10-15 évig is megtartják.

Hatf III hadszíntéri ballisztikus rakéta

A Haft VI rakétatesztek sikeres lezárultával Pakisztán immár a ballisztikus rakéták majdnem mindegyik osztáyában szilárd hajtóanyagú fegyverekkel rendelkezik. A másfél tonnás Hatf I, amely először 1989-ben bukkant fel, 80 km hatótávval rendelkezik és fél tonnás robbanófeje van. Szintén a rendszerváltás évében jelent meg a 2,5 tonnás Hatf II, amely 180 km sugarú körben vethető be és szintén fél tonnás harci résszel látták el. A négy tonnás Hatf III, amely szintén idén teszteltek, feltehetőleg a kínai DF-11 alapszik, hiszen Kína már régóta szállít fegyvereket Pakisztánnak. A rakéta, csakúgy, mint kisebb társai, fél tonnás töltettel látták és hatósugara eléri a 300 km. A 6,3 tonnás Hatf IV is kínai segédlettel készülhetett, hiszen szembetünőek a kínai DF-9 való hasonlóságok. Ezzel a rakétával már akár 700 km lévő célok is támadhatóak, a 700 kg robbanófej pedig tiszteletet parancsol. A Hatf IV gyártása már a kilencvenes évek második felében megkezdődött, de tesztek csak 1999-ben hajtottak végre.

A 16 tonnás Hatf V maradt az egyedüli folyékony hajtóanyagú rakéta a pakisztáni arzenálban. Először 1998-ban próbálták ki a 2000 km hatósugarú, 700 kg harci résszel felszerelt rakétát. Feltehetőleg azonban hamarosan leváltják ezt a típust a nemrég kipróbált Hatf VI. Ezt a rakétát először 2000-ben mutatták be a nyílvánosság előtt, de nyílvánvalóan több évnyi fejlesztői munkát öltek még bele. Az első sikeres tesztet tavaly hajtották végre, megfelelő avionikával pedig akár 2500 km is elér.

Hatf V - az utolsó folyékony hajtóanyagú az arzenálban

A pakisztáni rakéták fogyatékossága az avionikában keresendő. Ebbe részben beletartozik a irányítórendszer is, de az igazi hibák a vezérlőrendszerben találhatóak. Nukleáris robbanófejek célbajuttatásánál természetesen nem a pontosság a legfőbb kritérium, de Pakisztán feltehetőleg nem sajátította el azt a tudást, amely interkontinentális rakéták célbajuttatását tenné lehetővé, s amely egyben az utolsó akadály a nukleáris hatalommá válás útján.

Ha tetszett a cikk, kövesse a
Háború Művészetét a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 09., 10:25
1986. április 26-án történt meg Európa legnagyobb nukleáris katasztrófája. A csernobili Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es számú RBMK-1000 típusú, grafitrudas szabályozású reaktorblokkja a konstrukció tervezési hibája, illetve sorozatos emberi mulasztások miatt kigyulladt, majd a keletkezett gőz szétvetette magát a reaktort, illetve az annak helyet adó épület tetőszerkezetét is.
2023. 04. 17., 09:54
A Sargasso-tenger évszázadok óta az Atlanti-óceán egyik leghírhedtebb térségének számít, többek között azért, mert területén fekszik a Bermuda-háromszög is.
2023-04-27 12:51:07
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök a mai nappal felmentette beosztásából dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét. A feladat ellátására a honvédelmi miniszter dr. Böröndi Gábor altábornagyot, a Magyar Honvédség brüsszeli NATO és EU Katonai Képviselő Hivatalának vezetőjét javasolja.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 05. 31., 14:34
A Magyar Honvédség éjszakai éleslövészettel egybekötött kiképzési feladatot hajt végre május 31-én és június 1-jén 14.00-24.00 óra között a „nullaponti” lőtéren, Bakonykútiban és térségében.
2023. 05. 23., 12:47
A Magyar Honvédség fennállásának 175. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 100 forintos forgalmiérme-emlékváltozatot bocsát ki május 23-án, kedden, egymillió példányban – közölte a jegybank az MTI-vel.
2023. 05. 18., 10:53
A honvédelmi tárca vezetője a Magyar Honvédség új toborzó kampányfilmjének megjelenése kapcsán beszélt a TV2, az M1 és a Kossuth Rádió reggeli műsoraiban május 17-én, szerdán.
2023. 05. 15., 10:43
Amszterdamban már messziről látszik, hogy hol található a holland tengerhajózásnak emléket állító Scheepvartmuseum - az irányadó a főváros nevét viselő háromárbócos, az Amsterdam.

  JETfly Magazin

Két év rekordveszteség után újra nyereséges évet zárt tavaly a Budapest Airport, így a vállalatnak sikerült a koronavírus-járvány ideje alatt felhalmozott súlyos veszteségből némileg lefaragnia.