Az Irakban szolgáló amerikai páncélozott járművek úgy tűnik, hogy rá fognak kényszerülni arra, hogy aktív védelmi rendszerekkel szereljék fel őket válaszul a krízis övezetben újonnan megjelent nagyobb kaliberű RPG ellen.
Ezek a rendszerek radarral észlelik a közeledő lövedéket és sörtés töltetekkel illetve kis kaliberü rakétákkal semmisítik meg a rakétát. A piacon számos ilyen feladatot ellátó rendszer kapható, de az esélyes valószínüleg az izraeli gyártmányú Trophy Aktív Védelmi Rendszer (Trophy Active Protection System - TAPS) lesz.
Az amerikaiak a 2003 iraki invázió során biztonságban tudhatták magukat, hiszen jármüveik akkor az Irakban található RPG-kel szemben szinte sérthetetlenek voltak. Az RPG egyébként, mint szinte a legtöbb orosz/szovjet gyártású kézifegyver, az összes háborús övezetben megtalálható. A legolcsóbb rakéták, amelyek a 70-es évek végen, 80-as évek elején készült jármüvek páncélzatát képesek áttörni, mindössze darabonként 20 amerikai dollárba kerülnek. Ezekből Szaddam Husszein rezsimje óriási készletet halmozott fel, hiszen esküdt ellensége, Irán épp ilyen elavult eszközökkel rendelkezett, s ezek ellen hatásosak is lettek volna. A modern amerikai tankok és páncélozott személyszállító jármüvek (mint az M2 vagy a Stryker) ellen azonban hatástalanok.
Éleslövészet RPG-vel - jelen esetben Oroszországban
A páncéltörő rakéták elleni rendszerek fejlesztését még a Szovjetúnió kezdte el. Az első ilyen rendszer, a Drozd, 1983-ban állt csapatszolgálatba, rendeletésük pedig az amerikai páncéltörő rakéták (anti-tank guided missiles - ATGM) hatástalanítása volt. A fejlesztés folytatódott ám jelentős mennyiségben nem sikerült exportálni. Ez részben annak köszönhető, hogy egy ilyen rendszer jármüvenként megközelítőleg 100 000 amerikai dollárba kerül, másrészt a potenciális vevők inkább ellenfeleik páncélosaiktól tartottak, mint sem ATGM-től.
T-80 Drozddal felszerelve
Az izraeli TAPS feltehetőleg megbízhatóbb rendszer, s részben bonyolultabb technológián alapszik, mint az orosz fejlesztésü Drozd, u.i. mással aligha lehetne magyarázni a 300 000 amerikai dolláros darabárat. A TAPS ezért az összegért mind ATGM, mind pedig RPG ellen védelmet fog nyújtani. A rendszer egyik előnye, hogy olyan jármüvekre is felszerelhető, amelyek ugyan golyóállóak, ám egy RPG találatát már nem bírnák el.
Ami igazán problémát jelent, az a nagyobb kaliberü RPG. Ugyan drágábbak, megközelítőleg kétszer-háromszor annyiba kerülnek, mint az Irakban sokáig használt olcsóak, ám ezek a későbbi modellek képesek átütni a M2 és Stryker páncélozott személyszállító jármüvek pácélzatát. Az M1 tank továbbra is szinte immunnak tekinthető, ám lényegesen nagyobb a valószínüsége, hogy a tank széles körben ismert gyenge pontjain egy jólirányzott találat komolyabb károkat okozhat. Az izrael hadsereg terveiben szerepel jónéhány tank TAPS-sal való felszerelése, ám előbb egy milliárdos üzlet keretében kipróbáltatnák azokat élesben.