Irán időről – időre előrukkol valamilyen saját fejlesztésű fegyverről szóló bejelentéssel, amellyel úgymond könnyedén leküzdhető az ellenség bármilyen csúcstechnológiás eszköze. Ezúttal a Jask-2 elnevezésű, hajó elleni rakétáról mutattak be érdekes felvételeket.
A Jask-2 valójában nem új és nem saját fejlesztés, hanem a kínai gyártmányú C-704 típusú hajó elleni fegyver iráni másolata, amely 130 kilogrammos robbanófejével, kb. 35 kilométeres távolságban lévő közepes méretű vízi célpontok megsemmisítésre alkalmas. Egyaránt indítható a szárazföldről, repülőgépek és hadihajók fedélzetéről is, de ezúttal az iráni mérnökök úgy tűnik egészen szokatlan megoldást találtak ki arra, hogy a Ghadir típusú, alig 120 tonnás vízkiszorítású, partvédő tengeralattjáróikról is alkalmazható legyen.
Az ötlet lényege, hogy a mintegy 3 méter hosszú rakétát, egy torpedószerű, saját, nem túl erős hajtóművel ellátott indítókapszulából lövik ki. A nyilvánosságra került felvételek szerint a narancssárga kapszulát a felszínen haladó tengeralattjáró indítócsövéből engedték útjára, majd az saját erejéből közvetlenül a vízfelszín alatt haladva, mintegy 10 csomós sebességgel megtett néhány száz métert és ezután startolt belőle maga a Jask-2.
Nyilvánvaló, hogy a saját hajtóművel rendelkező, de igencsak lassú kapszula nem a rakéta hatótávolságának növelésére szolgál, csupán arra, hogy az a tengeralattjárók torpedócsövéből is indítható legyen és kellőképpen eltávolodhasson hordozójától. Az iráni fejlesztés kifejezetten ötletes és jelentősen növeli a kisméretű Ghadir-osztály harci értékét.
Hazai cégek drónjait, repülőeszközeit és integrálható szenzorait mutatták be a Magyar Honvédség meghívott szakembereinek a Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) által szervezett szakmai napokon július 1-én és 2-án, a hajmáskéri Kiképző Bázison.
Egy új harcjármű rendszerbe állításakor az első lépések egyik legfontosabbika a kezelők vezetési rutinjának megszerzése. A június 11-ei héten az MH Klapka György 1. Páncélosdandár egyik legkorszerűbb eszközével, a Leopard 2A7HU típusú harckocsival gyakorolják a harcjárművezetők többek között a közúton való közlekedést.
2024. július 1-jén, a honvédek jogállásáról szóló kormányrendelet hatályba lépésének napján Budapesten aláírták a Honvédelmi Minisztérium és Honvéd Érdekképviseleti Szervezet (HÉSZ) együttműködési megállapodását.
„Szeretem, megvédem!" mottóval indít toborzókampányt a területvédelmi ezredekbe a Magyar Honvédség - jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a kampány megnyitóján június 17-én, hétfőn, Budapesten.
A Roszatom részvételével tartott tanácskozáson a sarkvidéki teherflotta megújításáról, a műholdas adatszolgáltatásról és a Kínával folytatott logisztikai együttműködésről tárgyaltak.
Lynx harcjárművel hajtott végre éleslövészetet az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár Tatárszentgyörgyön. A szcenárió keretében nemcsak lőttek az ellenségre, hanem a visszavonulást segítő köddel is zavarták őket.
A Honvéd Vezérkar és a zalaegerszegi MouldTech Systems Kft. között létrejött együttműködés keretében drónos meteorológiai mérések segítik a 46. Katonai Ejtőernyős Világbajnokság szervezőit.
A magyar kormány korábbi döntései alapján az állam 2024. szeptember 1-jétől térítésmentesen biztosítja a végzős középiskolások részére a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzését, ami a KRESZ és az egészségügyi oktatást tartalmazza.
A Magyar Védelmi Exportügynökség (VEX) saját nemzeti standot állított június 17-21. között a párizsi Eurosatory védelmi ipari kiállításon, amely az egyik legnevesebb európai védelmi kiállítás.
Mi történt azon a napon? Ha a Nap egy bizonyos szögből sütött a kecskeméti légibázis betonjára, sokáig egy ezüstös csík emlékeztetett a 2008. április 17-i repülésre.