Havril András vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke és dr. Gáspár Tibor mérnök vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság parancsnoka (MH ÖLTP) január 19-én meglátogatták az MH Civil-katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központot (MH CKELMK). A civil-katonai együttműködési (CIMIC); illetve a lélektani műveleti képesség (PSYOPS) nélkülözhetetlen a hadsereg valamennyi műveleti feladata végrehajtása során és ezzel együtt a terrorizmus elleni harc egyik alapvető eszköze is.
Ugyanakkor, mint azt a nemzetközi gyakorlat is mutatja, különböző megoldások vannak ennek a képességnek a katonai rendszerbe való beillesztésére. Fontos, hogy átgondolt koncepciót követve, „stratégiai irányokat meghatározva” és a Magyar Honvédség teljes feladatrendszerébe szervesen beépítve tegyük meg a képesség kialakítását követő további szükséges lépéseket – világított rá Havril András vezérezredes látogatásának legfőbb céljára.
A látogatás első programpontjaként Rózsa Tibor alezredes, az MH CKELMK parancsnoka tartott előadást az MH ÖLTP szolgálati alárendeltségében müködő központ történetéről, fő feladatairól, szervezeti felépítéséről, külföldi kapcsolatairól és jövőbeni terveiről. A parancsnok konkrét javaslatot is tett a központ szakmai munkájának fejlesztésére vonatkozóan. Ezt követően a látogatók megnézték a CIMIC Center müködését, majd gyakorlati bemutató keretében győződhettek meg a lélektani müveleti képesség hatásosságáról.
Havril András vezérezredes állománygyülés keretében értékelte a látottakat és jelölte ki a továbbfejlődés követendő irányát. A vezérkari főnök szerint elismerésre méltó a központ eddig végzett munkája, és azokon a területeken, ahol ma a Magyar Honvédségnek szüksége van ezekre a képességekre, ott eredményes munkát végeznek. A magyar katonák különböző müveletekben elért sikere nagyban függ a szakszerü CIMIC-, illetve PSYOPS-tevékenységtől. Ugyanakkor a közeljövő fontos feladata, hogy rendszerelméleti szempontból át kell tekinteni a központ helyét és szerepét a Magyar Honvédségben.
– Meg kell határozni, melyek azok a feladatok – kiindulva a NATO V. cikkely szerinti müveletei szükségleteiből, és feldolgozva az egyéb válságkezelési feladatokat is – amelyek sikeres végrehajtásához szükség van e képességekre, és ez adhatja meg a választ arra, hogy a CIMIC-támogatás pontosan hol helyezkedjen el a rendszerben – szögezte le Havril András vezérezredes. Hozzátette: ez a „stratégiai elemzés”, az elvégzendő feladatok számbavétele válaszolhat a központ szakmai fejlesztésének kérdéseire is, és indokolhatja a jelenlegi 44 fős állományának esetleges bővítését.
K. G.
Fotó: Rácz Tünde