Új AMRAAM variánst tesztelt a Raytheon a NASAMS légvédelmi rakétarendszeren.
Az AMRAAM (SL – surface launched, azaz felszínről indított) rakéta egy új változatát tesztelte a Raytheon hadiipari vállalat október 4-én, Norvégiában. A sikeres teszt során az új rakétát NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System) légvédelmi rakétarendszerről indították. Az új AMRAAM-ER (ER – extended range, megnövelt hatótávolság) rakéta – más módosítások mellett – új hajtóművet kapott, melynek köszönhetően a NASAMS rendszer megsemmisítési zónája távolságban 50, magasságban pedig 70 százalékkal növekedett meg.
A teszt során a teljes rendszer – beleértve az új AMRAAM-ER rakétát, a NASAMS indítóállványt, a Sentinel radart valamint a tűzelosztó központot (FDC) – zökkenőmentesen működött együtt a célanyag megsemmisítése érdekében. „Az AMRAAM-ER az AMRAAM rakéta vezérlését és robbanófejét, valamint az ESSM (Envolved Sea Sparrow Missile) rakéta rakétahajtóművét örökölte, növelve ezzel a NASAMS rendszer képességeit,” nyilatkozta Dr. Taylor W. Lawrence, a Raytheon Missile Systems elnöke. Kiemelte: ez a változat ideális megoldás lehet minden légvédelmi rendszer használónak világszerte. (Az alábbi képen jól látszik az ER változat (bal) és az eredeti AMRAAM rakéta (jobb) közötti különbség. Előbbi külső jegyei alapján sokkal inkább az ESSM rakétára hasonlít – a fordító).
Az AMRAAM-ER tesztjét norvég katonák hajtották végre egy módosított tűzelosztó központból, demonstrálva a NASAMS rendszerrel alkalmazott új rakéta hatékonyságát. A NASAMS földi telepítésű légvédelmi rakétarendszert hét ország alkalmazza, például az USA 2005 óta részben ezzel a rendszerrel biztosítja fővárosa Washington védelmét. A Raytheon és a Kongsberg hadiipari vállalatok által közösen fejlesztett NASAMS rendszer a legszélesebb körben alkalmazott kis és közepes hatótávolságú légvédelmi rakétarendszer a NATO-ban. Az USA mellett Norvégiában, Finnországban, Spanyolországban, Hollandiában és Chile-ben áll rendszerben, továbbá Oman léphet rövidesen a felhasználok sorába.
Az új rakéta laboratóriumi tesztelése 2015-ben fejeződött be, ezután kezdődött meg az AMRAAM-ER NASAMS rendszerbe történő integrálása.
Fordította: Varga Tamás őrnagy