Itt találod az összes cikket a „repülőgép-hordozó” témában!
A Taiho vagyis Nagy Főnix (más fordítás szerint Óriás Főnix) 1944 nyarán a japán flotta legújabb, legmodernebb és egyben legerősebb repülőgép-hordozójának számított.
Az USS United States repülőgép-hordozót arra tervezték, hogy atomfegyverekkel megrakott bombázógépeket indítson fedélzetéről és ezzel megszűnjön a frissen önállóvá vált amerikai légierő nukleáris csapásmérési monopóliuma. Az USS United States azonban sohasem hagyta el a hajógyárat, mert közbeszólt a politika.
A Francia Haditengerészet zászlóshajója, a Charles De Gaulle 3 hónapos karbantartás és átépítés után késő szeptemberben kihajózott és sikeresen zárta az első próbautat, melynek során több Dassault Rafale M vadászbombázó repülőgépet is fogadott, illetve indított fedélzetén.
A Kínai Népköztársaságban már jó ideje rendkívüli méretű flottafejlesztési program zajlik. Ennek egyik legjelentősebb lépése volt, amikor még 1998-ban tekervényes úton megvásárolták Ukrajnától a Varjag nevű repülőgép-hordozót.
A Microsoft 2018-ban elhunyt alapítója, Paul Allen által felállított kutatócsoport sikerrel járt: megtalálták a második világháborúban a Korall-tengeren elsüllyedt USS WASP (CV-7) repülőgép-hordozót.
Angela Merkel német kancellár felvetette: egy közösen fejlesztett, épített és üzemeltetett repülőgép-hordozóval kellene megerősíteni az Európai Unió védelmi képességeit.
A haditechnikai újítások iránti vágy olykor egészen merész ötleteket szül. Ilyen, egészen hajmeresztő ötletnek tűnik az amerikai hadvezetés azon elgondolása is, miszerint egy Boeing 747-es utasszállítóból gyúrtak volna a felhőket szelő repülőgép-hordozót.
Hivatalos kínai beszámoló alapján olyan technológiák fejlesztése zajlik már jelenleg is, melyeket egy nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó építésénél fognak felhasználni.
1942 májusában a Korall-tengeren lezajlott a világ első olyan tengeri ütközete, amelyet kizárólag repülőgép-hordozókkal és a róluk indított repülőgépekkel vívtak meg.
2017. február 3-án az Egyesült Államok tengerészetének hajóregiszteréből törölték az USS Enterprise-t, azaz becenevén a Big-E-t.
1943. március 27-én délután, váratlanul pusztító robbanás rázta meg a hadgyakorlatról hazafelé tartó, HMS Dasher nevű kísérő repülőgép-hordozót.
Az Olasz Királyi Haditengerészet a II. világháború kitörésének idején a negyedik legnagyobbnak számított a világon, amely rombolók, nehéz és könnyűcirkálók mellett, modernizált és rendkívül korszerű, vadonatúj csatahajókat is arzenáljában tudhatott.
1940. június 8 – án késő délután, a HMS Glorious brit repülőgép – hordozó két torpedóromboló kíséretében, a Royal Navy scapa flow – i támaszpontja felé tartott.
Az Orosz Fegyveres Erők vezérkarának tervei szerint idén ősszel az Admiral Kuznyecov repülőgép-hordozó a Földközi-tenger keleti részén teljesít majd szolgálatot.
Kína második repülőgép-hordozója nagyobb lesz, mint az első és szintúgy J-15-ösöket fog kapni.
Minden magára valamit is adó haderő mottójában szerepel: földön, vízen, levegőben. A britek mindezt tovább is gondolták a második világháború stratégiailag ínséges idejében, és megalkották a Habakkuk-projektet, a jégből készült repülőgép-hordozót.
Eheti listánkba tíz ismert, és kevésbé ismert tényt gyűjtöttünk össze a hadiflották óriásairól. A szigorúan szubjektív válogatás dr. Bak József és Sárhidai Gyula Repülőgép- anyahajók és repülőgép- hordozók 1912-2005 című könyve alapján készült, ami a Zrínyi Kiadó gondozásában jelent meg 2006-ban.